algorytm lekarz

Algorytm na smartfona kontra lekarz. Wygrał…

Opublikowano: 11 stycznia 2019

W najnowszym numerze Nature Medicine opisano aplikację Face2Gene, która wykorzystuje algorytmy maszynowego uczenia się oraz sieci neuronowe do klasyfikowania charakterystycznych cech twarzy świadczących o zaburzeniach rozwoju płodowego i układu nerwowego. Aplikacja na podstawie zdjęcia stawia diagnozę, określając jej stopień prawdopodobieństwa.

Face2Gene powoli staje się coraz doskonalszy. Obecnie program ma do dyspozycji już 150 tys. fotografii, na podstawie których się uczy.

W sierpniu 2018 r., podczas warsztatów dotyczących wad genetycznych, przeprowadzono nieoficjalne porównanie algorytmu i lekarzy. Wzięło w nim udział 49 genetyków klinicznych. Ludzie i algorytm mieli do dyspozycji 10 zdjęć dzieci z dość dobrze rozpoznawalnymi cechami charakterystycznymi różnych chorób. Tylko w przypadku dwóch fotografii dobrą diagnozę postawiło ponad 50 proc. ludzi. Face2Gene dobrze zdiagnozował 7 na 10 przypadków – czytamy w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Autorem oprogramowania jest firma FDNA z Bostonu.

FDNA chce udoskonalić swoją technologię, jednak w tym celu potrzebuje dostępu do większej ilości danych. Dlatego jest bezpłatnie dostępna dla lekarzy i naukowców, którzy wykorzystują ten system do pomocy w diagnostyce rzadkich schorzeń genetycznych.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
SYPWAI
Wcześniej w Internecie pojawiła się informacja, że The Neuro...
Xiaomi
Są takie marki oferujące nam...
sterydy
Sterydy mogą być przyczyną przedwczesnych zgonów mężczyzn z...
Komputery nadal działają wolniej niż ludzki mózg. Je...
komary
Do sprzedaży trafi wkrótce smartfon firmy LG Electro...