ciśnienie

Ten objaw ujawnia się już 14 lat przed śmiercią

Opublikowano: 7 grudnia 2017

U starszych ludzi ciśnienie krwi zaczyna stopniowo spadać ok. 14 lat przed śmiercią – wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Connecticut i Uniwersytetu w Exeter. 

Naukowcy z Uniwersytetu Connecticut i Uniwersytetu w Exeter przeanalizowali dane 46 634 Brytyjczyków, którzy zmarli w wieku 60 lat bądź później. Duża próba obejmowała zarówno ludzi zdrowych, jak i chorujących, m.in. na serce bądź demencję.

Okazało się, że spadki ciśnienia były najostrzejsze u pacjentów z demencją, niewydolnością serca, utratą wagi na późnych etapach życia i wysokim początkowym ciśnieniem. Długoterminowe spadki ciśnienia występowały jednak również u osób, którym nie postawiono żadnej z tych diagnoz – pisze serwis kopalniawiedzy.pl.

Niektóre badania wskazywały na spadek ciśnienia u starszych osób, ale wyjaśniano to raczej zastosowanym leczeniem. Studium, którego wyniki ukazały się w Journal of the American Medical Association Internal Medicine, pokazuje natomiast, że spadki występują także u ludzi bez diagnozy nadciśnienia lub przepisanych leków na nadciśnienie.
Co więcej, dowody wskazują, że zaobserwowane spadki nie są wynikiem wczesnych zgonów osób z nadciśnieniem.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Tagi:

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
sól ciśnienie
Prawidłowa dieta nie wystarczy, żeby uniknąć nadciśn...
energetyki
Energetyki mają większy wpływ na ciśnienie krwi niż...