dieta sportowca

Dieta sportowca amatora i zawodowca! Poznaj 5 ważnych zasad

Opublikowano: 28 listopada 2022

Prowadzenie zdrowego stylu życia stało się wręcz modne. A przecież zdrowie zawsze było, jest i będzie modne. Dlatego też należy o nie dbać i to nie tylko dlatego, że bycie fit obecnie jest na fali. Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać. Dziś skupimy się na diecie sportowców takich zawodowych, jak i amatorów. Poznajcie 5 ważnych zasad, których zawsze trzeba przestrzegać. Bardzo łatwo i szybko można wprowadzić je w życie, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania, bo poprawi się nie tylko Wasz stan zdrowia, ale i osiągi.

Zasada 1: zero jedzenia śmieciowego

Na zdrowej diecie się jest lub nie. Tutaj nie ma wersji środkowej. W diecie sportowca zawodowego, jak i amatora nie ma miejsca na jedzenie śmieciowe. Czas więc całkowicie z niego zrezygnować, nawet w wersji okazjonalnej. Jedzenie śmieciowe jak sama nazwa wskazuje powinno mieć swoje miejsce w śmieciach. Warto wiedzieć dlaczego? Otóż zwyczajnie jest ono niewartościowe. Nie ma w nim wiele składników odżywczych, za to jest w nim dużo konserwantów. Fast foody nie tylko uzależniają, ale zwiększają w znaczący sposób ryzyko otyłości, cukrzycy czy chorób serca, a nawet nowotworów. Musimy też wspomnieć, że wcale posiłki śmieciowe nie są smaczne. Z czego to wynika, że chcemy je jeść? Oczywiście z konserwantów, które po prostu uzależniają. Zatem w Waszej diecie nie ma miejsca na takie dania.

Zasada 2: regularność to podstawa

Kto z Was nie je śniadania? Widzimy las rąk. Cóż to źle, a nawet bardzo źle. Śniadanie nie bez przyczyny jest nazywane najważniejszym posiłkiem dnia. Wynika to z faktu, że dodaje nam energii i siły. Nie wystarczy więc wypicie tylko kawy. W diecie sportowca regularność również odgrywa ważną rolę. Wynika to z faktu, że gdy jecie regularnie, metabolizm odpowiednio pracuje, ale też sam proces trawienny nie jest zaburzony, co dzieje się choćby w sytuacji, gdy objadacie się. Człowiek powinien jeść minimum 3 posiłki dziennie plus zdrowe przekąski. Gdy jesteście głodni, możecie przekąsić seler naciowy czy garść orzechów. A więc dieta sportowca czy to amatora, czy zawodowca musi być oparta na regularności posiłków. Nie można też jeść w nocy. Ostatni posiłek powinno się spożyć przed 20 i to nawet w sytuacji, gdy późno chodzicie spać (choć o higienę snu także trzeba zadbać).

Zasada 3: tylko najlepszej jakości składniki

Są pewne rzeczy, na których oszczędzać nie można, a wręcz jest to zabronione. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli jedzenie. Wszystkie posiłki powinny być przygotowane na bazie najlepszych produktów. Doskonale sprawdzają się ekologiczne. Jeżeli jecie jajka, to wybierzcie te od kur z wolnego wybiegu, jeżeli chcecie kupić owoce, to koniecznie zróbcie to na targu u lokalnych dostawców, podobnie z mięsem. Owszem pewnie takie produkty są droższe, ale przecież na zdrowiu oszczędzać nie można. Dieta dla sportowca musi być oparta tylko na takich produktach, które są naturalne i nie są przetworzone. Możecie też zrezygnować z mleka krowiego na rzecz owsianego czy kokosowego.

Zasada 4: ilość kaloryczna dostosowana do zapotrzebowania

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaką ilość kalorii każdego dnia macie spożywać. Wszystko zależy od tego, jaki styl życia prowadzicie. Jeżeli regularnie trenujecie i do tego treningi są bardzo męczące, to często bilans kaloryczny powinien być zwiększony nawet o 300-500 kalorii. Ale to nadal nie wszystko, bo przy wyrabianiu masy mięśniowej zapotrzebowanie na kalorie jeszcze bardziej rośnie. A skoro już wspomnieliśmy co nieco na temat treningów, to pamiętajcie, że przy obciążeniu organizmu ćwiczeniami nie możecie zapomnieć też o tym, aby robić sobie przerwy i pozwolić, by organizm się zregenerował.

Zasada 5: zero używek

W zdrowej diecie nie ma miejsca również na używki i to nawet w bardzo małych ilościach. Pomyślcie tylko, że alkohol poza faktem, że uzależnia jest też bardzo niezdrowy, zwiększa ryzyko raka, ale i chorób serca, a przy tym spowalnia metabolizm. O papierosach chyba nie musimy wspominać. Jednocześnie pamiętajcie jeszcze, że e-papierosy są równie niebezpieczne, choć według niektórych badań są jeszcze bardziej szkodliwe. Chcąc zdrowo żyć, trzeba stawiać na zbilansowaną dietę.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...