Domowa siłownia

Domowa siłownia – co powinna zawierać?

Opublikowano: 20 czerwca 2021

Powszechnie znanym faktem jest to, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie. Zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami potrafi poprawić kondycję, polepszyć samopoczucie, a nawet wpłynąć na długość życia. Bez wątpienia warto, jest ćwiczyć. Nie zawsze jednak okazuje się to takie proste. Wielu ludzi cierpi na drastyczny brak czasu, aby coś osiągnąć w życiu, muszą ciężko pracować, co sprawia, że po pracy mają go nie wiele. W takim przypadku warto zainwestować w domową siłownię, dzięki temu będziesz mógł ćwiczyć w każdym momencie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jakie warunki powinno spełnić pomieszczenie, które ma zostać siłownią?

Pierwszym bardzo ważnym aspektem jest wielkość pomieszczenia, z którego chcesz zrobić siłownię. Tutaj kieruj się zasadą im większe, tym lepsze. Wszystko zależy od tego, jak wiele sprzętów chcesz kupić, ale warto zadbać o to, żeby nie był to pokój mniejszy niż 8m2. Pamiętaj o tym, że w takie pomieszczenie musi zapewnić Ci swobodę ruchu. Inną ważną rzeczą, która odgrywa ogromną rolę, jest odpowiednia wentylacja, jeżeli wnętrze nie ma stałego dostępu do wentylacji ważne, aby było zaopatrzone choćby w okno. Dlatego miejsce takie jak piwnica nie nada się na domową siłownię.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w domowej siłowni?

Sprzęt zakupiony do domowej siłowni powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, zazwyczaj na podstawie planu treningowego, jednak istnieją sprzęty, które są podstawą, umożliwiającą wykonywanie ćwiczeń pomagających utrzymać zdrowie i sylwetkę przez następne lata, są to:

  • drążek treningowy – pozwoli Ci wykonywać treningi siłowe, używając obciążenia własnej masy ciała. Jej wybór zależy od dostępnego miejsca, jeżeli masz go sporo dobrym wyborem, będzie zainwestowanie w wielofunkcyjną klatkę do ćwiczeń z drążkiem, dzięki czemu będziesz mógł trenować więcej partii ciała.
  • ławka treningowa – pozwoli Ci wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, dobrze by było, gdyby była zaopatrzona w wiele poziomów nachylenia oparcia, żeby można było ustawiać poziomy siedziska oraz aby możliwe było ustawienie oparcia w skosie ujemnym, co pozwoli Ci wykonywać ćwiczenia z użyciem sztangi. Dla swojego komfortu i bezpieczeństwa powinieneś dokupić także stojaki treningowe.
  • wyciąg treningowy – jest to wyjątkowo przydatne urządzenie, ponieważ pozwala na ćwiczenie poszczególnych mięśni w izolacji.

Oprócz tego warto zaopatrzyć swoją domową siłownię w hantle, gumy treningowe, wałki do masażu, piłkę gimnastyczną czy skakankę. Tego typu dodatkowe sprzęty powinieneś już dobierać ze względu na swoje preferencje, na przykład, jeśli lubisz trenować boks, nieodłącznym elementem zestawu powinien być worek wraz z mocowaniem, rękawice bokserskie i kamizelka treningowa. Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na zakupionym sprzęcie. Ze względów bezpieczeństwa powinieneś stawiać na sprzęt, który jest przede wszystkim wysokiej jakości. Jednym z producentów, którzy odznaczają się wysoką jakością produktów, jest K-Sport Polska.

Zalety domowej siłowni

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, zastanawia się, czy naprawdę warto inwestować w takie sprzęty, skoro można po prostu wykupić karnet i regularnie chodzić do publicznych siłowni wraz z innymi. Oczywiście można, jednak stworzenie takiego miejsca we własnym domu ma kilka przeważających zalet:

  • Po pierwsze oszczędzasz czas i pieniądze, karnety na siłownię wcale nie należą do najtańszych, szczególnie te typu open, zakup sprzętu na dłuższą metę zawsze okaże się bardziej opłacalny. Poza tym wyprawa do siłowni szczególnie w dużych miastach, w godzinach szczytu jest bardzo czasochłonnym zajęciem.
  • Po drugie ćwicząc we własnym domu, na własnych urządzeniach nie musisz czekać w kolejce, każdy, kto odwiedzał kluby fitness, doskonale wie, jakie to bywa uciążliwe. Są osoby, które czują się skrępowane, wykonując ćwiczenia przy innych, własna siłownia domowa może na zawsze rozwiązać ten problem.
  • Po trzecie możesz trenować zawsze, o każdej porze, nie musisz trzymać się ścisłego harmonogramu ćwiczeń, to bardzo uelastyczni Twój plan dnia.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
skituring
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy...
Festiwal Biegowy
Otoczona malowniczymi górami Beskidu Niskiego, skąpana w łag...
Festiwal Biegowy
Trzy dni pełne atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzi...
Rashguard
Wzrost popularności uprawiania sportu zaowocował większym za...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...