Doreta jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, który znalazł szerokie zastosowanie wśród pacjentów zmagających się z silnym bólem, spowodowanym różnymi czynnikami. Bardzo często stosuje się go przy chorobach nowotworowych czy schorzeniach mających podłoże neurologiczne. Preparat ten wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza ze względu na swoje działanie narkotyczne. Powinien być stosowany wyłącznie jako środek doraźny, gdy pozostałe sposoby walki z uporczywym bólem nie przynoszą pożądanych efektów. Ze względu na siłę działania dawka i czas przyjmowania uzgadniane są indywidualnie.
Kluczowymi substancjami aktywnymi w leku Doreta są chlorowodorek tramadolu i paracetamol, co czyni go preparatem przeciwbólowym. W przypadku tramadolu można mówić dodatkowo o działaniu przeciwkaszlowym. Jest to substancja zaliczana do grupy opioidów, przez co działa narkotycznie i może uzależniać – podobnie jak morfina. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, odpowiada za pobudzanie receptorów i wpływa na komunikację komórek żelaznych od hormonów takich jak noradrenalina i serotonina. Z kolei paracetamol posiada właściwości nie tylko przeciwbólowe, ale też przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W sprzedaży dostępne są dwie wersje leku Doreta, które różnią się dawką tramadolu i paracetamolu w jednej tabletce – 37,5 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu lub 75 mg + 650 mg.
Ze względu na swoje silne działanie lek Doreta wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza specjalisty. Co więcej, jego stosowanie musi zawsze przebiegać pod nadzorem lekarskim. W przeciwnym razie można mówić o uzależnieniu się pacjenta. Wskazaniami do przyjmowania preparatu Doreta są różnego typu dolegliwości bólowe o dużym nasileniu. Wymienić można tutaj objawy występujące po przebytych urazach, operacjach czy podczas walki z chorobą nowotworową. Niekiedy lek ten przepisuje się pacjentom, którzy mają zostać poddani operacji lub zabiegowi – w celu zredukowania nieprzyjemnych dolegliwości, w tym stresu.
W przypadku leku Doreta można mówić o wielu przeciwwskazaniach do stosowania. Jednym z nich jest alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie wolno przyjmować go również przy ostrym zatruciu alkoholowym, lekami o działaniu nasennym. To samo dotyczy opornej na leczenie padaczki. Po lek Doreta nie można sięgać w przypadku przyjmowania preparatów zaliczanych do grupy inhibitorów MAO – nawet po zakończeniu kuracji nimi konieczne jest odczekanie co najmniej czternastu dni przed zastosowaniem preparatu Doreta. Przeciwwskazaniami do jego zażywania są także ciężka niewydolność wątroby, ciąża i laktacja. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu innych leków, które zawierają w swoim składzie tramadol lub paracetamol. W przeciwnym razie może dojść do ich przedawkowania. Ryzyko to istnieje też w przypadku osób zmagających się z alkoholową chorobą wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu Doreta pacjentom z ciężką postacią niewydolności nerek i przy ostrej niewydolności oddechowej.
Bibliografia:
Doreta – Medyk Online
Dodaj komentarz