Ethereum vs Bitcoin – co jest lepszą opcją inwestycyjną?

Ethereum

W co lepiej jest inwestować? W Ethereum czy w Bitcoin? Pierwsza z nich to platforma kryptowalutowa, której głównym tokenem jest Ether. Bitcoin to z kolei najstarsza i najpopularniejsza waluta cyfrowa na świecie. Przed rozpoczęciem inwestowania w Bitcoin lub Ethereum, warto zrozumieć najważniejsze podobieństwa i różnice łączące obie kryptowaluty. Przedstawia je poniższy artykuł. Możesz sprawdzić oficjalną stronę the Bitcoin code, aby szybko rozpocząć handel Bitcoin i Ethereum.

Ethereum | Najważniejsze Informacje

Ethereum jest uznawane za największą platformę blockchain, na której można tworzyć i wykorzystywać zdecentralizowane aplikacje tzw. dApps. Jej wewnętrzną kryptowalutą jest Ether (ETH), który wykorzystuje się do przelewów P2P. W związku z tym Ethereum to nie tylko waluta cyfrowa, ale cała idea zdecentralizowanego świata finansów. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to Vitalik Buterin, pasjonat kryptowalut i Bitcoina, zaczął zauważać kolejne niedociągnięcia, ograniczenia i słabe strony swojej ulubionej kryptowaluty. Ethereum, obecnie główny konkurent Bitcoina, ma więc dostarczać swoim użytkownikom ulepszone i rozszerzone funkcje w sieci blockchain.

Bitcoin | Podstawowe Informacje

Bitcoin pojawił się w 2009 roku, a jego powstanie przypisuje się tajemniczemu Satoshi Nakamoto. Bitcoin nie pojawił się jednak z dnia na dzień, ale jest efektem kilkudziesięciu lat badań, które po drodze niosły ze sobą nieudane projekty. Podstawą, na której opiera się Bitcoin, jest blockchain, który gwarantuje zdecentralizowane i anonimowe transakcje. Dużą zaletą Bitcoina jest jego wysoka kapitalizacja rynkowa oraz nieustanne dbanie o bezpieczeństwo użytkowników. Przez lata powstało kilka hard forków Bitcoina, w tym Bitcoin Cash oraz Bitcoin Gold.

Ethereum vs Bitcoin | Najważniejsze różnice

Ethereum to platforma De-Fi z wewnętrzną kryptowalutą Ether. Bitcoin to kryptowaluta. Ethereum zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej oraz popularności. Pierwsze miejsce od lat należy do Bitcoina. Oto pozostałe różnice między Etherem i Bitcoinem:

Popularność

  •     Kryptowaluta Bitcoin jest niekwestionowanie najpopularniejszą walutą cyfrową i często jest używana jako synonim walut wirtualnych
  •     Wartość Ether jest w dużej mierze uzależniona od powodzenia platformy Ethereum. Jeśli ta platforma De-Fi zacznie tracić na popularności, ucierpi także jej wewnętrzna kryptowaluta.

Cel i misja

  •     Celem powstania Bitcoin było uniezależnienie się od centralizacji i monopolu pieniężnego banków. Ethereum powstał z jednej strony, jako platforma wykorzystująca możliwości blockchain w znacznie szerszym zakresie, a z drugiej strony, jako miejsce do rozwoju inteligentnych kontraktów i oprogramowania wolnego od kontroli rządów i banków.

Podaż jednostek

  •     Podaż Bitcoin wynosi 21 milionów jednostek. Po przekroczeniu tego poziomu nie będzie możliwe dalsze wydobywanie waluty, przez co przez niektórych specjalistów Bitcoin jest uważany za remedium na inflację. Ethereum posiada nieograniczoną podaż przy ograniczonym rocznym wytwarzaniu jednostek.

Bezpieczeństwo i czas transakcji

  •     Ethereum przykłada dużą wagę do maksymalnego obniżenia opłat transakcyjnych, zmniejszenia wykorzystywania energii, a także usprawnienia i przyspieszenia przeprowadzanych operacji. Znacznie mniejszy nacisk jest kładziony na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa użytkownikom (co nie oznacza oczywiście, że korzystanie z Ethereum jest niebezpieczne). Bitcoin z kolei przyjął odwrotną strategię. Skupił się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa, poświęcając w zamian szybkość przetwarzania transakcji.

Dla Bitcoin bezpieczeństwo to priorytet, jednak cierpi na tym czas przetwarzania transakcji – są one przetwarzane w kilka minut. Dla Ethereum liczy się przede wszystkim szybkość transakcji – są one przetwarzane w kilka sekund.

Co wybrać? Bitcoin czy Ethereum?

Trudno jest znaleźć bardziej różne kryptowaluty niż Bitcoin i Ether. Obie specjalizują się na znacznie innych polach i bazują na innych technologiach. Bitcoin jest bardziej zaawansowany, a Ethereum nieco prostsze dla użytkowników.

Wartość obu kryptowalut jest jednak zmienna i wysoce spekulacyjna. Z tego względu inwestowanie zarówno w Bitcoin, jak i w Ethereum jest ryzykowne i powinno zostać poprzedzone poszerzeniem swojej wiedzy na ich temat. Zaleca się także różnicowanie portfeli inwestycyjnych, których częścią są kryptowaluty, aby zminimalizować negatywny wpływ drastycznych wahań cen. Nieodzowne staje się także śledzenie panujących trendów i pozycji obu walut cyfrowych. 

Bitcoiny są akceptowane przez coraz większą liczbę operatorów, a także została oficjalnie uznana za walutę krajową Salwadoru. Ether wciąż się rozwija i posiada silną pozycję, jeśli chodzi o aplikacje dApps oraz inteligentne kontrakty. Ta waluta cyfrowa nie jest jednak tak szeroko akceptowana do przetwarzania transakcji płatniczych, na przykład w tylu sklepach online co Bitcoin. Na plus Etheru świadczy błyskawiczny czas przetwarzania transakcji. 

Bitcoin jest znacznie popularniejszą kryptowalutą niż Ether, dlatego jest częściej wybierany przez inwestorów, którzy liczą na jego stały, długoterminowy wzrost oraz korzyści, jakie może przynieść ograniczona podaż tej kryptowalut. Z drugiej strony Ethereum posiada olbrzymi potencjał, jeśli chodzi o zdecentralizowane aplikacje oraz inteligentne kontrakty, które są coraz szerzej wykorzystywane w biznesie.

Materiał partnera publikacji

One thought on “Ethereum vs Bitcoin – co jest lepszą opcją inwestycyjną?

  1. Witam wszystkich Jestem Łukasz Dalia, tak się cieszę, że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, dlatego chcę wykorzystać te media jako okazję do powiedzenia Wam wszystkiego, że w końcu uzyskałem zysk z inwestycji. Wszystko dzięki panu Rony’emu, bo dzięki Tobie moje marzenie się spełniło. Więc jeśli szukasz, kto poprowadzi Cię, jak inwestować, skontaktuj się z nim WhatsApp: +15163602979 e-mail: rm3580785 na gmail . com. Porady dla tych, którzy zawsze uważają, że inwestycje to oszustwo. Pan Rony naprawdę zmienia moje życie i życie klientów dzięki nim. One nie są takie same .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.