błąd lekarski

Jak i gdzie zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?

Opublikowano: 24 lipca 2023

Jeśli lekarz lub personel medyczny zawini, możemy starać się o odszkodowanie za wyrządzone szkody. Warto zatem wiedzieć, jak i gdzie można zgłosić błąd lekarski czy też medyczny, warto wiedzieć także, gdzie udać się po pomoc, by zdobyć jak najwyższe odszkodowanie za błąd medyczny, o tym będzie dzisiejszy artykuł.

Co to jest błąd lekarski?

Na sam początek, warto wspomnieć, że błąd medyczny, nie jest tym samym, co błąd lekarski. Pierwszy z nich może być popełniony przez inne osoby pracujące w placówce medycznej, jak np. pielęgniarki, czy położne. Błąd w sztuce lekarskiej dotyczy wyłącznie lekarzy. Wyróżniamy błędy:

  • diagnostyczne,
  • terapeutyczne,
  • techniczne,
  • informacyjne,
  • jatrogenne.

Jak udowodnić błąd w sztuce lekarskiej?

Żeby móc udowodnić błąd w sztuce lekarskiej, potrzebujesz kompletnej dokumentacji medycznej. Dokumentacja jest potrzebna do rzetelnej analizy sprawy, dzięki temu można udowodnić błąd lekarza i otrzymać odszkodowanie. Błąd medyczny udowodnisz z kancelarią odszkodowawczą, która przeprowadzi klienta przez cały proces odszkodowawczy. Wyspecjalizowani prawnicy pomogą uzupełnić potrzebną dokumentację medyczną, a w razie konieczności zasięgnąć porady innego specjalisty, żeby potwierdzić, czy faktycznie doszło do zaniedbania ze strony personelu medycznego.

Gdzie należy zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?

Jeśli zależy nam na tym, by zgłosić błąd medyczny, musisz przede wszystkim udać się do kancelarii odszkodowawczej, ona pokieruje nas dalej, pomoże nam zgłosić sprawę do sądu w drodze powództwa cywilnego. Warto też pamiętać, że błędy medyczne zgłaszać można także w Wojewódzkiej komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Co więcej, można złożyć także:

  • skargę do Rzecznika Praw Pacjenta,
  • skargę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej,
  • zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

To, gdzie należy zgłosić dany błąd medyczny, zależy przede wszystkim od problemu, dlatego swoją sprawę warto szczegółowo skonsultować z kancelarią odszkodowawczą.

Zadośćuczynienie i inne świadczenia kompensacyjne za błąd lekarski

Poza odszkodowaniem za błąd w sztuce lekarskiej można także starać się o zadośćuczynienie, czyli jednorazowe świadczenie rekompensacyjne. Kwota zadośćuczynienia jest ustalana indywidualnie, jest ona zależna od sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Osoba poszkodowana może także starać się o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, przysługuje ona osobom, które w wyniku błędu lekarskiego potrzebują stałego leczenia, rehabilitacji czy opieki zdrowotnej. Poszkodowany może także starać się o rentę z powodu utraty zdolności do pracy, przysługuje ona osobom, które w wyniku błędu lekarskiego, nie są w stanie kontynuować swojej pracy.

Sprawy odszkodowawcze za błędy lekarskie są trudne, niezwykle ważna jest tu szczegółowa dokumentacja medyczna, dlatego warto zgłosić się po pomoc do kancelarii odszkodowawczej.

materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
Ubezpieczenie dla rowerów
"Gdybym mogła cofnąć czas", mówi piosenka Cher. Bolesne słow...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...
dbanie o sylwetkę
W dzisiejszych czasach, dbanie o sylwetkę i zdrowie...