Jak obniżyć ciśnienie krwi

Jak obniżyć ciśnienie krwi

Opublikowano: 8 października 2023

Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy z nieprawidłowym ciśnieniem krwi. Wpływ ma na to wiele czynników. Należą do nich między innymi: nieprawidłowe odżywianie, czy też brak ruchu. Istnieje wiele dostępnych lekarstw dedykowanych tej przypadłości lecz zawsze warto spróbować naturalnych sposobów. Jakich? Przekonajcie się sami.

Dieta bogata w witaminy i minerały

Żeby zadbać o prawidłowe ciśnienie należy pamiętać o diecie bogatej w witaminy i minerały. Warto pamiętać, że powinny się w niej znajdować owoce i warzywa zawierające potas. Dzięki temu regulujemy ciśnienie krwi. Potas znajdziemy między innymi w: szpinaku, fasoli, arbuzach, burakach, pomidorach, batatach. Warto zaznaczyć, iż potas może obniżyć ciśnienie tętnicze skurczowe aż do 5 mm Hg. Z kolei rozkurczowe do 4 mm Hg. W przypadku nadciśnienia powinno się ograniczyć spożywanie kawy jak również soli.

Produkty bogate w magnez przyczyniają się również do prawidłowej pracy serca. Reguluje on również procesy krzepnięcia krwi. Bardzo ważne jest zadbanie także o odpowiednią dawkę witaminy C w naszym organizmie. Jej brak może skutkować zwężeniem naczyń krwionośnych.

Odpowiednie nawodnienie i aktywność fizyczna

Osoby, które borykają się z tym problemem powinny pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz aktywności fizycznej. Odpowiednie nawodnienie organizmu określa się jako od 1.5 do 2 litrów dziennie. Należy pamiętać, że wodę powinno się pić małymi partami w ciągu dnia, nie od razu.

Aktywność fizyczna to kolejny, bardzo ważny aspekt. Należy zwracać uwagę na wybieranie ćwiczeń aerobowych, czyli tak zwanych dotleniających. Do ćwiczeń tego typu można zaliczyć, na przykład jogging. Bieganie około 3 razy w tygodniu po 30 minut przyniesie już zamierzone rezultaty. Tempo należy dostosowywać wyłącznie do swoich potrzeb. Odpowiedni strój oraz obuwie to niezbędnik do tego, by wykonywać ćwiczenia właściwie. Odpowiednią aktywność fizyczną zapewni również nordic walking.

Rzuć palenie

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest rzucenie palenia. Po wypaleniu papierosa wzrasta ciśnienie krwi. Warto zaznaczyć, że efekty palenia są długotrwałe. Zarówno bierne, jak i czynne palenie zwiększa ryzyko gromadzenia się w żyłach blaszki miażdżycowej. Zaledwie pięć papierosów dziennie to zwiększenie ryzyka zawału serca, lub też udaru mózgu.

Ogranicz sól i alkohol

Warto zaznaczyć, iż sól kuchenna to tak zwany chlorek sodu. Nadmiar soli powoduje, że wzrasta ciśnienie tętnicze. Nie należy spożywać więcej niż 3g sodu dziennie, czyli można zjeść jedynie 6g soli. W przeliczeniu jest to mała łyżeczka, którą można bezpiecznie spożyć. Dodatkowo sól spożywamy również w różnych produktach. Kolejnym aspektem jest ograniczenie alkoholu do minimum. Według badań osoby, które wypiją tygodniowo około 7-13 porcji alkoholu mają o 53% większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Nie należy wypijać więcej niż jednej jednostki alkoholu dziennie. Jest to odpowiednik kieliszka wódki, lampki wina, czy też jednego, małego piwa.

Karolina Solińska

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...
dbanie o sylwetkę
W dzisiejszych czasach, dbanie o sylwetkę i zdrowie...
Próchnica zębów
Próchnica zębów to powszechny problem zdrowotny, który dotyk...
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...