Kryptowaluty, czyli słów kilka o wirtualnych monetach

kryptowaluty

Kryptowaluty z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Jedni uwielbiają waluty cyfrowe, inni ich nienawidzą. Jedno jest jednak pewne- o kryptowalutach mówi się i pisze nie tylko w mediach finansowych, ale w każdym środowisku. Czym w ogóle są, jak wygląda ich aktualna pozycja na rynku i jak kształtuje się ich przyszłość? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Zacznijmy od początku- czym są kryptowaluty?

Miłośnicy często określają kryptowalutę jako aktywa przyszłości. Bitcoina, czyli najstarszą walutę cyfrową określa się mianem „cyfrowego złota”, a bitcoin era trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Jeśli zapytaliśbyśmy przeciwników, pewnie uzyskalibyśmy odpowiedź, że krypto to zabawka dla spekulantów. Obiektywnie rzecz ujmując, są to pieniądze cyfrowe nie mające formy fizycznej. Posiadają określoną wartość. Jeśli sprzedawca akceptuje płatność w kryprowalucie można nimi tak samo legalnie zapłacić jak złotymi, dolarami czy inną walutą fiducjarną.

Wirtualne monety wywołują sporo emocji, jedni się na nich ogromnie wzbogacili, inni stracili całe majątki.

Rynek kryptowalut

Obecnie mało ludzi korzysta z kryptowalut dla ich funkcji płatniczej. Dla większości waluta cyfrowa jest instrumentem finansowym. Wirtualne monety dają szansę na wypracowanie spektakularnych zysków, pomimo tego, że charakteryzują się wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Zakup i sprzedaż odbywa się na giełdach kryptowalutowych, które są bardzo zbliżone do standardowych giełd akcji czy obligacji.

Na początku swojego istnienia Bitcoin kosztował parę centów. W osiem lat umocnił swoją pozycję na tyle, że za jednego bitcoina trzeba było zapłacić 20 000 USD. Po dwunastu latach od wejścia na rynek, w kwietniu bieżącego roku, Bitcoin kosztował już blisko 65 000 USD. Nie wolno pominąć faktu, że w tzw. międzyczasie Bitcoin zaliczył wiele poważnych potknięć- potężnych, dynamicznych spadków cen. Jeśli kupiliśmy kryptowalutę na szczycie przed wielkich krachem, w przeciągu kilku tygodni mogliśmy stracić 70-80% wartości swojego portfela.

Gdy rynek kryptowalut wchodzi w okres hossy, wartość walut wzrasta co najmniej kilkunastokrotnie w przeciągu kilku miesięcy. Można napotkać dni, w których ceny rosną o kilkaset lub kilka tysięcy procent. Takim potencjałem nie dysponuje żaden inny rynek. Co są tym idzie, towarzyszy mu także ekstremalnie wysokie ryzyko. To zabawka gdzie konieczne trzeba posiadać stalowe nerwy.

Małe ciekawostki

Każdy wynalazek ma swojego ojca. Nie w przypadku Bitcoina. Do dziś nie jest jasne, kto wykreował tą najpopularniejszą walutę cyfrową. Pewnym jest, że pomysłodawcą jest wybitny programista (lub ich zespół) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nigdy jednak nie poznano jego (lub ich) prawdziwej tożsamości czy wizerunku.

Pomimo tego, że Bitcoin cieszy się ogromną sławą, i uważany jest za prekursora kryptowalut, już wcześniej pojawiały się podobne, mało znane ludzkości rozwiązania, takie jak bit gold czy hashcash. Pierwsze koncepcję zdecentralizowanych płatność elektroniczych miały miejsce w latach 90. XX wieku.

Czy przyszłość należy do kryptowalut?

Według niektórych spekulacji, aktywa cyfrowe zastąpią pieniądz fiducjarny w przeciągu 10 lat. Są to jedynie rozważania. Można jednak śmiało założyć, że waluty wirtualne będą odgrywać znaczącą rolę w branży finansowej w ciągu dwóch najbliższych lat.

Znaczący dla przyszłości kryptowalut jest fakt, że PayPal umożliwił użytkownikom Wielkiej Brytanii kupowanie, przechowywanie i sprzedaż wirtualnych monet, a pionierem tych działań są Stany Zjednoczone. Transakcja z funkcją Crypto umożliwia użytkownikom PayPal faktycznie wydawanie aktywów cyfrowych podczas zakupów u sprzedawców internetowych. Wiele osób wyraża pogląd, że standardowe instytucje finansowe stały się już przeżytkiem, a rynek potrzebuje nowości. Dlatego właśnie cyfrowa waluta może stać się doskonałą alternatywą.

Kryptowaluty to szalenie popularny temat ostatnich czasów. Patrząc na ceny Bitcoina, Ethereum czy Cardano nic w tym dziwnego, że każdy chce spróbować swoich sił w świecie cyfrowych aktywów.

Partnerem publikacji jest Pattern trader Recenzja

Magdalena Krzykawska – materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.