Rumień to charakterystyczne zaczerwienienie na skórze, spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Może się ono pojawić w wyniku stresu, przemęczenia, urazu, infekcji lub choroby. Przybiera różne kształty i rozmiary. Pojawia się w wielu miejscach na ciele. Skuteczne leczenie rumienia polega na wyeliminowaniu czynników, które go wywołują. Wtedy zmiany skórne zaczynają znikać.
Zaczerwienienia na ciele są wywoływane przez różne czynniki i mogą świadczyć o rozwoju chorób, w tym nowotworowych. Rumień często pojawia się jako reakcja alergiczna lub odpowiedź na przyjmowane leki. Z kolei, jeśli w miejscu ukąszenia przez kleszcza uwidacznia się charakterystyczny, czerwony owal, świadczy to o rozwijającej się boreliozie.
Nie tylko infekcja bakteryjna może być przyczyną rumienia. Zakażenie wirusem lub obecność grzybów w organizmie również wywołują zmiany na ciele. Do innych przyczyn powstawania rumienia należą oparzenia słoneczne, radioterapia i choroby autoimmunologiczne. W przypadku wystąpienia objawów należy ustalić ich przyczynę. Pozwoli to na prawidłowe leczenie rumienia i powrót do zdrowia.
W zależności od przyczyny zmiany skórne różnią się wyglądem, co pozwala na szybką diagnozę. Jednym z najczęściej występujących typów choroby jest rumień wielopostaciowy. Pojawia się on w reakcji na leki, infekcje, czy kontakt ze środkami chemicznymi. Czasami czynniki są trudne do ustalenia. W ciężkiej postaci tego schorzenia może dochodzić do oddzielania warstw naskórka, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
Innym rodzajem rumienia jest trwały, zwany również polekowym. Objawia się owalnymi, brązowymi plamami, które pojawiają się w tym samym miejscu po zażyciu konkretnego środka farmakologicznego. W celu wyleczenia konieczne jest odstawienie danego preparatu.
Kolejnym rodzajem schorzenia jest postać wędrująca. Pojawia się ona jako reakcja na zakażenie boreliozą. Wyglądem przypomina pierścień, który z czasem się rozrasta. Zmiana uwidacznia się zawsze w miejscu ukłucia przez kleszcza. W tym przypadku konieczna jest antybiotykoterapia.
Najmłodsi najczęściej chorują na dwa typy tego schorzenia: zakaźny i nagły, które są wywołane wirusami. Pierwszy z nich pojawia się wskutek zakażenia parwowirusem B19. Początkowym objawom przeziębienia zaczyna towarzyszyć intensywny rumień na twarzy, pośladkach, tułowiu i kończynach.
Zmiany skórne na szczęście nie są groźne i po kilku tygodniach ustępują. Postać nagła to głównie trzydniowa gorączka i zaczerwienienia na tułowiu i twarzy. W tym przypadku leczenie rumienia polega na zbijaniu gorączki i nawadnianiu dziecka.
W przypadku wystąpienia zmian skórnych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, konieczne jest poznanie przyczyny. Pozwoli to na skuteczne wyleczenie schorzenia. Czasami wystarczy odstawienie medykamentów, unikanie alergenów, czy zmiana stylu życia. W cięższych przypadkach należy skorzystać ze specjalistycznej pomocy w celu wyleczenia infekcji, czy innych chorób.
Dodaj komentarz