schorzenia kardiologiczne

Najczęstsze choroby i schorzenia kardiologiczne

Opublikowano: 26 listopada 2020

Kardiologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowego-naczyniowego ich rozpoznawaniem i leczeniem. Układ sercowo-naczyniowy to serce, aorta i mniejsze naczynia krwionośne. Kardiolog diagnozuje wrodzone i nabyte choroby kardiologiczne, przeprowadza i analizuje badania takie jak EKG, echo serca, echokardiografia, ustala leczenie i rehabilitację pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Rozwój cywilizacyjny doprowadził do zwiększonej zachorowalności na choroby układu krążenia, dlatego wiele z nich nazywanych jest chorobami cywylizacyjnymi. Choroby kardiologiczne są przyczyną aż 46% zgonów w Polsce a 12 mln Polaków jest zagrożonych rozwojem tych schorzeń. Według wielu ekspertów zdecydowanej większości przypadków chorób krążenia można zapobiec poprzez zmianę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego takich jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, odpowiednią profilaktykę zaistniałych zaburzeń i chorób takich jak nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Najczęstsze schorzenia kardiologiczne

Kardiologia to obecnie jedna z kluczowych dziedzin medycyny. Znaczący rozwój kardiologii zapoczątkowany XX wieku i postęp w dziedzinie diagnozowania umożliwia wczesne wykrywanie i podjęcie leczenia. Zapadalność na te schorzenia kardiologiczne wzrasta, zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku, którzy najczęściej ignorują pierwsze objawy choroby. Warto zwrócić uwagę na kilka najczęstszych chorób układu krążenia. Choroba niedokrwienna serca nazywana także chorobą wieńcową jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym które źródłem jest niedotlenienie mięśnia sercowego. Miażdżyca naczyń wieńcowych, to odkładanie tzw. blaszki miażdżycowej zwężające światło naczyń wieńcowych i utrudniające przepływ krwi.

Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy. Niewydolność serca to uszkodzenie mięśnia sercowego utrudniające jego prawidłową pracę. Zapalenie mięśnia sercowego jest stanem zapalnym w obrębie mięśnia sercowego prowadzącym do jego niewydolności. Zawał mięśnia sercowego najczęściej jest skutkiem nieleczonej choroby wieńcowej przez co następuje nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia to różnego rodzaju zakłócenia prawidłowej pracy serca. Wady serca mogą być nabyte lub wrodzone a leczenie kardiologiczne może je skorygować.

Najczęstsze objawy schorzeń kardiologicznych

Serce jest najciężej pracującym mięśniem nigdy nie odpoczywa. Jest kilka charakterystycznych objawów które sygnalizują, że należy zwrócić się po pomoc do specjalisty, na przykład w którymś z Centrów Medycznych Scanmed S.A. Objawy chorób serca mogą narastać powoli przez wiele lat, mogą tez wystąpić nagle i nie należy ich bagatelizować. Duszność pojawiająca się po spokojnym spacerze a nawet podczas odpoczynku. Zmęczenie będące skutkiem osłabienia naszego serca. Omdlenia spowodowane niedotlenieniem mózgu. Kołatanie serca objawiające się silnym i przyspieszonym biciem serca, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, możliwe są zasłabnięcia. Obrzęki pojawiające się na nogach wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia lub na klatce piersiowej mogące mieć związek z zaburzeniami pracy serca. Zasinienia skóry w postaci zabarwień skóry, warg i paznokci wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego. Objawy te wskazują, że należy w trosce o zdrowie jak najszybciej umówić wizytę u kardiologa.

Udostępnij ten post:



  • Wiesław pisze:

    W pewnym wieku każdy niedobór lub nadwyżka moze byc gwoździem do miażdżycy czy zawału…a wśród facetów chyba najczesciej pojawia sie problem z cholesterolem. Wiem po sobie. Co prawda u mnie zawsze cholesterol był podniesiony, ale po 50. trzeba na niego szczególnie zwracac uwage. Stąd tez ja a zwłaszcza żona naciska na regularne badania. W listopadzie bylismy razem na badaniach z pakietu medium w Diagnosytyce, które zreszta sa w tej chwili w dobrej cenie. Wyniki póki co sprzyjające, wiec trzeba robic wszystko by podtrzymac trend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
nadciśnienie tętnicze
Normą w zakresie ciśnienia krwi jest 120/80 mm Hg. Taki pomi...
rywalizacja
Rywalizacja może być dobrym czynnikiem motywującym,...
trening siłowy
Nowe badanie zespołu dr. Mai P. Smith z St. George's...
nieinwazyjne badania kardiologiczne
Choroby serca są poważnym problemem zdrowotnym, któr...
maraton
Przed wzięciem udziału w maratonie warto się udać do...