odżywki białkowe

Odżywki białkowe nie tylko dla kulturystów

Opublikowano: 5 maja 2022

Odżywki białkowe kojarzone są ze światem sportowym. Tego rodzaju produkty są jednak dobre nie tylko dla kulturystów i osób trenujących, ale także dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych, kiedy i jak je stosować?

Odżywki białkowe – co to?

Jednym z trzech najważniejszych makroskładników, jakie musimy dostarczać organizmowi jest białko. Odpowiada ono za wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Nie tylko dostarcza ono wartości energetycznej, ale też pełni funkcję regeneratora, regulatora oraz budulca. Białko dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem, a najwięcej znajdziemy go w takich produktach, jak mięso, ryby, jaja, soja czy mleko.

Odżywki białkowe są produktami, które mają za zadanie urozmaicić dietę. W ich składzie znajduje się nawet do 98% skoncentrowanego białka, które jest łatwo przyswajalne. Tego rodzaju odżywki mogą być zamiennikami posiłków lub stanowić dodatek do różnych potraw. Występują w różnych wariantach smakowych, dzięki czemu można z nich robić nie tylko popularne shake’i, ale także wykorzystać np. do przyrządzania ciastek bądź zdrowych batoników.

Dla kogo odżywki białkowe?

Odżywki białkowe były niegdyś kojarzone głównie z osobami uprawiającymi kulturystykę. Jednak tego rodzaju produkty są stosowane przez wielu sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Jak wiadomo, białko jest jednym z budulców mięśni, dlatego odżywki białkowe są szczególnie polecane osobom, które chcą zbudować zdrową masę mięśniową. Przy częstych i intensywnych treningach zaleca się stosowanie izolatów bądź hydrolizatów, które oprócz białka zawierają aminokwasy egzogenne przydatne podczas regeneracji.

Produkty zawierające łatwo przyswajalne białko nie muszą być oczywiście tylko domeną osób, które są aktywne fizycznie i zależy im na rozbudowie masy mięśniowej. Po odżywki białkowe sięgają również osoby mające dietę dość ubogą w produkty zawierające białko lub te, chcące zrzucić zbędne kilogramy. Odżywki świetnie sprawdzają się w roli awaryjnych posiłków, gdy brakuje czasu na gotowanie. Produkty te także wspomagają proces utraty tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

Odżywki białkowe występują w różnych wariantach. Tego rodzaju produkty mogą bazować na białku roślinnym, zwierzęcym bądź serwatkowym. To ostatnie jest najpopularniejsze i wyróżnia się jego trzy główne rodzaje:

  • koncentrat,
  • hydrolizat,
  • izolat

W zależności od typu wybranej odżywki, zawarte w niej białko może trafić się w różnym tempie, dlatego wybór konkretnego produktu jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od potrzeb. Warto wiedzieć, że np. hydrolizat bardzo łatwo i szybko się przyswaja, ale np. jest dużo mniej smaczny niż np. koncentrat. Ten z kolei trawi się najwolniej ze wszystkich rodzajów białek.

Kupując odżywkę białkową dla siebie, warto dokładnie sprawdzić jego polecane zastosowanie, aby wybrać jak najlepiej dopasowany produkt do swoich potrzeb. Najlepiej kupować tego rodzaju odżywki w dobrych sklepach, aby mieć gwarancję wysokiej jakości składu produktu. Od ponad 15 lat liderem w sprzedaży odżywek i suplementów jest sklep Muscle Power.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Jak obniżyć ciśnienie krwi
Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy...
skituring
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy...
choroby układu krążenia
Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codzienn...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...