zaćma

Operacja zaćmy – sprawdź, na co warto być przygotowanym

Opublikowano: 15 marca 2021

Według danych przedstawionych przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn groźnego upośledzenia narządu wzroku, nieleczona może prowadzić do ślepoty. Na szczęście prawidłowo przeprowadzona operacja na zaćmę daje szansę na powrót do sprawności. Sprawdź, na czym polega zabieg usuwania zaćmy i jakie warunki należy spełnić, żeby się zakwalifikować.

Czym jest zaćma?

Zaćma (łac. Cataracta) to choroba degeneracyjna, która polega na stopniowej utracie widzenia. Soczewka oka ulega postępującemu mętnieniu, w konsekwencji nie trafia do niej wystarczająca ilość światła pozwalająca na prawidłowe ostre interpretowanie obrazów. Choroba ta najczęściej postępuje z wiekiem, ale może również mieć podłoże genetyczne (przyczyną mogą być np. anomalie chromosomalne) lub być wynikiem urazu oka czy przyjmowanych leków. Zaćma wrodzona może pojawić się już w pierwszych latach życia, a nawet w momecie narodzin. W ostatnich latach na zaćmę chorują coraz młodsze osoby, nawet po 40 roku życia, dlatego zaczyna być nazywana schorzeniem cywilizacyjnym.

Do najbardziej powszechnych objawów zaćmy nabytej można zaliczyć:

  • niewyraźne widzenie, którego nie są w stanie skorygować nawet silne szkła korekcyjne,
  • interpretowanie jasnych kolorów jako ciemniejszych,
  • lepsze widzenie o zmierzchu lub przy pochmurnej pogodzie,
  • większa wrażliwość na światło,
  • interpretowanie barw jako mniej żywych i wyrazistych,
  • zaburzenia orientacji przestrzennej, a w konsekwencji trudności w poruszaniu się.

Obecnie nie istnieją sprawdzone medyczne sposoby na spowolnienie lub cofnięcie zmian chorobowych, jedyną skuteczną metodą usuwania zaćmy jest operacja chirurgiczna. Na szczęście zabieg charakteryzuje niski stopień skomplikowania i można przeprowadzić go w każdym stadium choroby.

Przygotowanie do zabiegu i przebieg operacji na zaćmę

Przed operacją na zaćmę należy zgłosić się do specjalisty na pełne badanie okulistyczne. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad, który umożliwi ustalenie chorób współistniejących oraz dobranie optymalnego rodzaju soczewki. Usuwanie zaćmy jest stosunkowo bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem, który trwa około 30 minut i nie wymaga wprowadzenia pacjenta w stan narkozy.

Soczewka objęta zmianami zaćmowymi zostaje zastąpiona syntetycznym odpowiednikiem. Już po kilku godzinach od operacji, pacjent może opuścić gabinet. Rekonwalescencja obejmuje unikanie wysiłku fizycznego oraz stosowanie kropli z antybiotykiem.

Usuwanie zaćmy – Wrocław z ofertą leczenia operacyjnego

Odpowiednie postawienie diagnozy oraz przygotowanie Pacjenta do operacji są niezwykle istotnymi elementami na drodze ku odzyskaniu sprawności. W okresie kuracji ważne jest wsparcie doświadczonego okulisty. Zaćmę we Wrocławiu można leczyć w nowoczesnej i doskonale wyposażonej placówce – Wrocławskim Centrum Okulistycznym. Już teraz wejdź na stronę https://wco.com.pl/korekcja-wzroku/zacma/, zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat operacji zaćmy i zapisz się na wnikliwe badanie wzroku nawet dziś.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...
dbanie o sylwetkę
W dzisiejszych czasach, dbanie o sylwetkę i zdrowie...
Próchnica zębów
Próchnica zębów to powszechny problem zdrowotny, który dotyk...
Soczewki fotochromowe
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...