podolog wrocław

W czym może pomóc nam podolog?

Opublikowano: 19 listopada 2018

Na straży zdrowych stóp stoi podologia. Jeśli zatem ktoś bryka się ze schorzeniami skóry stóp i paznokci, jak najbardziej powinien wybrać się do gabinetu podologicznego.

W czym może pomóc nam podolog?

Podolog przychodzi na ratunek w przypadku stopy cukrzycowej, wrastających paznokci, grzybicy paznokci, odcisków, modzeli, nagniotków i zmian kształty/struktury paznokci. W gabinecie podologicznym wykonywane są opatrunki na stopach i piętach, dobierane są ortezy, wykonuje się masaż stóp i profesjonalnie obcina się paznokcie oraz udziela się porad odnośnie prawidłowej pielęgnacji stóp. Podolog wyposaża pacjenta w wiedzę na temat profilaktyki chorób skóry stóp i paznokci, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości.

Wywiad i badania, czyli czego należy się spodziewać, będąc u podologa?

Każda wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się tak samo, a mianowicie od wywiadu specjalisty z pacjentem. Podolog pyta o styl życia, aktywności pacjenta, przebyte kontuzje i jego dolegliwości zdrowotne. Na podstawie takiego wywiadu możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy. Następnie przechodzi się do wykonywania odpowiednich badań. Jednym z nich jest badanie podabaroskopowe – statyczne i dynamiczne. Na ich podstawie możliwe jest ocenienie sposobu rozkładania się ciężaru ciała na stopie. Sprawdzany jest również wzorzec chodu danego pacjenta i tor przetoczenia jego stopy. Podczas badania dynamicznego można również ocenić to, czy kroki mają równą długość i czy stopa nie odchyla się przypadkiem w stronę pronacji.

Kolejnym badaniem jest badanie na podoskopie, dzięki któremu możliwe jest ocenienie wysklepienia i kształtu stopy. Podczas tego badania podolog jest w stanie sprawdzić, czy stopa pacjenta ma prawidłowy łuk czy też może jest płaska. Wykonywane są również testy funkcjonalne, pozwalające na ocenienie zachowania stopy podczas konkretnych ruchów. Strefę nacisku stopy można z kolei sprawdzić za pomocą badania na pantografie. Służy ono nie tylko do sprawdzenia kształtu wysklepienia stopy, ale również uzyskania informacji odnośnie jej długości i szerokości. Na podstawie odbitki stopy możliwe jest także ustalenie miejsc nadmiernego obciążenia stopy. Podolog wykonuje również badanie manualne, służące do sprawdzenia ruchomości kostnych stawów stopy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Podologia
Podologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilakty...