rękawice bokserskie

Znaleziono rękawice bokserskie starożytnych Rzymian. Są zupełnie inne od współczesnych

Opublikowano: 6 kwietnia 2018

Rękawice zostały uszyte prawie 1900 lat temu. Zostały znalezione wraz z wieloma innymi artefaktami latem 2017. Były pośród zbioru kolejnych drewnianych tabliczek zapełnionych pochyłym pismem oraz miedzianych przyrządów do czesania i czyszczenia koni, skórzanych butów, kąpielowych chodaków, grzebieni i kości do gry. Odkryte pod koszarową podłogą rękawice od tygodnia można oglądać w muzeum w Vindolandzie.

To jedyne takie znalezisko na świecie. Jedna rękawica jest zużyta i wielokrotnie naprawiana, druga – niemal nieużywana. Współczesnych rękawic bokserskich prawie zupełnie nie przypominają.

Rękawice znaleziono na stanowisko Vindolanda w Wielkiej Brytanii. Był tam o niewielki rzymski fort przygraniczny zbudowany około 85 r. n.e.

Początkowo nikt nie wiedział, do czego rękawice służyły. Po wielu badaniach i konsultacjach naukowych z ekspertami na świecie specjalizującymi się w starożytnych wyrobach i odzieży skórzanej badacze doszli do wniosku, że są to starorzymskie rękawice bokserskie. Trudno je było od razu rozpoznać – bardziej są podobne do skórzanych, wypchanych jak poduszeczki opasek, nakładanych na palce i środek dłoni, by osłaniać kości podczas uderzeń.

 

Eksperci podkreślają, że są to jedyne znane im zachowane do dziś rękawice z czasów rzymskich – informuje Gazeta Wyborcza. Obie przetrwały w bardzo dobrym stanie. To dlatego, że były ukryte pod betonową podłogą w koszarach. Bez dostępu tlenu powstały warunki, w których drewno, skóra i tkaniny przechowują się bardzo dobrze.

Rękawice są w różnym stopniu zużyte i nie pochodzą z jednej pary. Jedna jest większa i widać na niej ślady wielokrotnego użytkowania oraz liczne naprawy. Ktoś starannie naszywał okrągłe skórzane łatki na powstałe rozdarcia. Druga rękawica, mniejsza, jest prawie nieużywana.

Zdaniem badaczy obie używane były do treningów lub sparingów. „To łagodniejsze egzemplarze od bardziej śmiercionośnych metalowych wkładek używanych w ‘profesjonalnych’ starożytnych walkach bokserskich” – sprecyzowali naukowcy w komunikacie.

Więcej: www.wyborcza.pl
Fot.: Muzeum w Vinolandzie

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
rękawice bokserskie
Boks jest bardzo popularnym sportem walki, który przyciąga d...
boks parkinson
Działająca w Indianapolis w stanie Indiana Rock Stea...
Anthony Joshua
28-letni Anglik Anthony Joshua w pierwszym pojedynku...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...