Robert Kubica

Koniec marzeń Kubicy o powrocie do Formuły 1?

Opublikowano: 12 grudnia 2017

Roberto Chinchero, włoski dziennikarz międzynarodowego serwisu motorsport.com napisał, że Robert Kubica nie będzie drugim kierowcą Williamsa. Jak poinformował, brytyjski team wybrał Rosjanina Siergieja Sirotkina.

“Oficjalne potwierdzenie powinno zostać ogłoszone w najbliższych dniach” – napisał Chinchero. Dodał, że “to koniec historii z powrotem Roberta Kubicy do Formuły 1”.

Według dziennikarza motorsport.com niebagatelną rolę przy wyborze kierowcy odegrały kwestie ekonomiczne. Sirotkin ma od Kubicy solidniejsze zaplecze finansowe. Stoi za nim rosyjski miliarder Boris Rotenberg, kontrolujący bank SMP. Szacuje się, że angażując Sirotkina, Williams mógłby liczyć na 15 milionów dolarów – informuje tvn24.pl.

Informacje podane przez Chinchero potwierdził także serwis autosport.com. “Sirotkin jest faworytem, Kubica wypadł z kręgu zainteresowań” – czytamy na stronie.

Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, w której zadebiutował podczas Grand Prix Węgier 2006, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008.

Ma za sobą 76 wyścigów F1 – dwanaście razy stał na podium.

Karierę w najbardziej prestiżowej wyścigowej serii na świecie przerwał jednak wypadek. 6 lutego 2011 r. Robert Kubica rozbił sie podczas pierwszego odcinka specjalnego rajdu Ronde di Andora, jadąc Škodą Fabią S2000 Evo2. Kubica uderzył lewą stroną samochodu w barierę, która przeszła przez ścianę grodziową pojazdu i przygniotła kierowcę. Jego pilot Jakub Gerber wyszedł z auta o własnych siłach i bez obrażeń. Polski kierowca został zabrany helikopterem do szpitala Santa Corona w Pietra Ligure. Przyczyną wypadku był prawdopodobnie mokry asfalt oraz jego wybrzuszenie z powodu wystającego korzenia drzewa.

Kubica doznał wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. Lekarze musieli zatamować krwotok, a następnie złożyli kości w uszkodzonej ręce i nodze. Operacja trwała siedem godzin. Polak mimo dużych problemów z prawą ręką wrócił do sportu. W latach 2013-2016 startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a w debiutanckim sezonie, za kierownicą Citroena DS3 RRC, został mistrzem świata klasy WRC 2 wraz z pilotem Maciejem Baranem.

Polski kierowca nigdy nie ukrywał, że marzy o powrocie za kierownicę bolidu. W tym roku, 7 grudnia, Kubica skończył 33 lata.

Źródło: tvn24.pl/sprawnypo40.pl
Fot.: ph-stop/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *