rower jak zabezpieczyć

Rower można ukraść w trzy sekundy. Jak go zabezpieczyć?

Opublikowano: 8 czerwca 2017

Według City of London Police, przeciętna kradzież roweru zajmuje złodziejowi od 3 do 10 sekund. W przypadku najbardziej bezpiecznych zapięć – przecięcie zabezpieczenia zabiera 25 sekund. Pod filmem podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć rower.

Jak więc widać, “wycięcie” zabezpieczenia jest banalnie proste. Najwięcej problemów sprawiła tzw. szekla (lub inaczej: u-lock) – wymagała użycia elektronarzędzia.

Rower: jak zabezpieczyć?

  • Kupując rower za 2 tys. zł, nie przypinajmy go linką z supermarketu za 20 zł, “sprężynką” czy tzw. kiełbasą. To gwarancja jego utraty. Złodzieje kradną też tanie rowery – warto zabezpieczać je solidnym zapięciem.
  • Często użytkownicy, którzy zainwestowali 150-300 zł w dobrej klasy U-lock, przypinają nim rower… za koło. Przypominamy – koło w rowerze jest odpinane! Rower zawsze powinien być przypięty za ramę.
  • Wybierzmy odpowiednie zabezpieczenie. Z wielu testów i opinii wynika, że najlepsze – choć najmniej wygodne – są zapięcia szeklowe, tzw. U-locki, najlepiej renomowanej firmy i kosztujące ponad 200 zł. Niezłe są też dobrej klasy łańcuchy (choć wówczas sporo ważą) lub zapięcia składające się ze sztabek połączonych ze sobą na końcach i wspólnie tworzących zamkniętą pętlę.
  • Nie dajmy się skusić tanimi zapięciami sprzedawanymi w markecie. U-lock za 30 zł – mimo solidnego wyglądu – z łatwością zostanie przecięty.
  • W ramach prewencji warto spisać numer ramy. Ponadto sfotografuj rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji i rozpowszechnij w Internecie. Może to pomóc go zidentyfikować.
  • Zwróćmy uwagę, nie tylko czym, ale do czego przypinamy rower. Cienkie kraty, siatka, pręty o małej średnicy mogą spowodować, że złodziej je zwyczajnie przetnie – zamiast zabezpieczenia.
  • Uważajmy przy przypinaniu rowerów do znaków drogowych. Zawsze popatrzmy w górę – czasami na słupie nie ma żadnego znaku – w takim wypadku wystarczy rower po prostu podnieść i zdjąć. Również zostawianie roweru przypiętego do znaku na dłuższy czas (np. na noc) może się źle skończyć – tablicę można odkręcić.
  • Jeśli już musimy trzymać rower na balkonie, przypinajmy go. Złodzieje kradną “na wędkę” lub po prostu, przechodząc z balkonu na balkon, docierają do tego z rowerem i spuszczają go na dół.
  • Zawsze należy zakładać U-lock na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz solidny i przytwierdzony do podłoża bardzo wysoki słup, kratę, płot itp.
  • Lepiej przypiąć rower na ruchliwej ulicy, tam, gdzie są kamery – niż w ustronnym miejscu. Gdy złodziej namierzy cel w mało ruchliwym zakamarku – będzie miał czas na uporanie się z naszym zabezpieczeniem. A upora się z każdym – to tylko kwestia czasu i narzędzi. W miejscu publicznym – przy dobrym zabezpieczeniu – przeważnie się zniechęci lub wybierze łatwiejszy łup.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
spodenki rowerowe
Z całą pewnością spodenki rowerowe stanowią podstawowy eleme...
Jazda na rowerze
Jazda na rowerze to aktywność aerobowa charakteryzująca się...
rower
Wchodząc do rowerowego sklepu stacjonarnego lub internetoweg...
dieta rowerzysty
Osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze, powinny z...
rower
Wszyscy powtarzają, że sport to zdrowie. Jedną z najchętniej...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...