rower krocze

Przełomowa wiadomość dla rowerzystów. Największe badania wykazały, że…

Opublikowano: 17 stycznia 2018

Choć jazda rowerem w szerszym ujęciu dobrze wpływa na zdrowie, wiele badań wskazywało, że w przypadku mężczyzn ucisk siodełka na krocze negatywnie wpływa na erekcję i zdrowie układu moczowo-płciowego. Na łamach pisma „Journal of Urology” naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF) zaprezentowali wyniki największych badań pod tym kątem.

Zdaniem naukowców z UCSF badania te nie tylko angażowały niewielką grupę ochotników, ale też miały niedoskonałą metodologię.

Największe badanie porównawcze jakie do tej pory przeprowadzono, sprawdzające z użyciem zatwierdzonych kwestionariuszy powiązania między kolarstwem i jakością dróg a funkcjami seksualnym i urologicznymi, wykazało, że jazda rowerem nie wpływa negatywnie na zdrowie seksualne i nie wywołuje problemów urologicznych, o co niektórzy specjaliści podejrzewali ten sport. Pasjonaci kolarstwa byli nawet bardziej sprawni seksualnie niż mężczyźni jeżdżący niewiele.

Jak informuje PAP Nauka w Polsce, w tym międzynarodowym projekcie wzięły udział 4 tys. osób uprawiających różne dyscypliny sportowe – kolarze, pływacy i biegacze.

Więcej o badaniu TUTAJ.

Rower okazał się ogólnie nie szkodzić. Zdrowie układu moczowo-płciowego i sprawność seksualna była podobna u cyklistów, jak u biegaczy i pływaków. U niektórych kolarzy częściej tylko dochodziło do zwężenia cewki moczowej. Co więcej, osoby z grupy jeżdżącej intensywnie wykazywały nawet większą sprawność seksualną niż mężczyźni jeżdżący mniej. Dużego znaczenia nie miał też rodzaj roweru ani droga.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...