Waldemar Nol

● Ma 67 lat, trenuje ponad pół wieku. Co radzi kulturysta Waldemar Nol?

Opublikowano: 20 września 2017

Waldemar Nol urodził się 9 listopada 1950 r. w Przasnyszu. Od 15. r.ż. trenuje kulturystykę. – To moja pasja i tak będzie do końca życia – mówi. Jaki ma przepis na utrzymanie formy?

Trzeba prowadzić sportowy tryb życia i trenować. Moją pasją są ćwiczenia siłowe, trenuję 6 razy w tygodniu, w niedzielę tylko odpoczywam. Treningi po 2-3 godziny. Tak robię już 52 lata, od 15. roku życia. Jest to moja pasja, mój ulubiony sport i tak będzie do końca życia, nic się nie zmieni – mówi Waldemar Nol w wywiadzie dla Iridium Labs.

W innym wywiadzie powiedział:

Moim idolem do dzisiaj jest kubański kulturysta, który zbiegł z Kuby do Stanów, Sergio Oliwa.

Oliwa to amerykański zawodowy kulturysta, 3-krotny zwycięzca zawodów Mr. Olympia w latach 1967−1969 i jeden z najbardziej charyzmatycznych kulturystów w historii tej dyscypliny. Uznawany za absolutnego czempiona kulturystki II połowy lat 60. XX w.

On w latach 70. obwód w pasie miał 68 cm, a biceps ponad 50. To jest wzór do naśladowania. Dziś jak się zawodnik zapomni na scenie i stanie bokiem, to wygląda, jakby był w którymś miesiącu ciąży. Na pewno w tym kierunku kulturystyka nie powinna iść i moim zdaniem raczej nie pójdzie. Sędziowie są szkoleni, zwracają na to uwagę i tacy zawodnicy są spychani na dalsze miejsca – zauważa Nol.

Dodaje: – Kulturystyka powinna być podobna do dawnych wzorców, a nie do takich monstrów jak teraz, którzy są przepotężnie umięśnieni, ale ta sylwetka nie ma piękna w sobie.

Z kulturystyką zetknął się dzięki popularnej w latach 60-tych gazecie Sport dla Wszystkich. To właśnie w tym piśmie red. Stanisław Zakrzewski zaszczepiał miłość do ciężarów w młodych ludziach. Początki treningowe Nola były bardzo spontaniczne. Pompki, podciąganie, wyciskanie tego co było pod ręką. Zaczynał od sztang i hantli zrobionych z puszek zalanych betonem, trenując w piwnicach adaptowanych na siłownię.

waldemar nol

Waldemar Nol w latach 1965-1968 trenował podnoszenie ciężarów w klubie Narew Ostrołęka. Był dziewięciokrotnym medalistą mistrzostw Polski, w tym trzykrotnym mistrzem w kategorii ciężkiej powyżej 90 kg. Wielokrotny reprezentant kraju w mistrzostwach świata i Europy. Zdobywca tytułu mistrza świata (2004) i Europy w kategorii masters (2005 i 2007).

Karierę sportową zakończył w 2010 r. po MŚ weteranów w Turcji, gdzie zajął 3 miejsce.

W trakcie swojej kariery sportowej nigdy nie miał sponsorów, pracował aby utrzymać swoją rodzinę. Mimo wszystko znajdował czas i zapał do ciężkiej pracy nad swoją sylwetką. W pewnym momencie wyjechał nawet za chlebem do USA. Pracował przy azbeście, na budowie oraz jako ochroniarz w dyskotekach. Na co dzień Waldemar Nol prowadzi Klub Sportowy Tytan w Ostrołęce. W latach 2007-2010 był radnym Rady Miasta Ostrołęki. Jest sędzią kulturystyki, propagatorem zdrowego stylu życia wśród młodzieży, działaczem społecznym. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki, interesuje się malarstwem, czyta książki. Szczególnie interesują go biografie słynnych osób.

Fot.: profil Waldemara Nola na Facebooku – tutaj

Tagi:

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...