wczesne łysienie

Wczesne łysienie i siwienie groźniejsze od otyłości?

Opublikowano: 13 grudnia 2017

Zdaniem naukowców przedwczesne łysienie zwiększa ryzyko choroby serca o blisko pięć razy, podobnie jak przedwczesne siwienie, a np. otyłość – „tylko” cztery razy.

Mężczyzna, u którego łysienie lub siwienie wystąpiło przed czterdziestką, powinien szczególnie dbać o serce i naczynia krwionośne. To wnioski z nowych badań Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprezentowanych właśnie na kongresie kardiologicznym w Kalkucie.

Badania prowadzone były w Indiach z udziałem 790 mężczyzn poniżej 40. roku życia, którzy mimo młodego wieku mieli już rozwiniętą chorobę wieńcową, i 1270 zdrowych mężczyzn w podobnym wieku, którzy stanowili grupę kontrolną.

Naukowcy sprawdzili wcześniejszą dokumentację medyczną wszystkich uczestników testów, a następnie zbadali u nich poziom łysienia androgenowego (to powszechny męski typ wypadania włosów) oraz stopień siwienia włosów.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, okazało się, że rzeczywiście mężczyźni z chorobą serca częściej przedwcześnie siwieją – wśród pacjentów z chorobą wieńcową stanowili 50 proc. w porównaniu z 30 proc. mężczyzn w zdrowej grupie kontrolnej. Poza tym w grupie z chorobą wieńcową częściej występowało też łysienie androgenowe – u 49 proc. mężczyzn w porównaniu z 27 proc. osób zdrowych.

Szacuje się, że do ukończenia 30 lat 25-30 proc. mężczyzn w pewnym stopniu wyłysieje – taka proporcja istnieje na całym świecie, niezależnie od rasy.

Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testestoronu – dihydrotestosteron (DHT). Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu (miniaturyzacja). Na koniec tego procesu mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika.

42 proc. badanych mężczyzn w Polsce deklaruje, że łysienie pociąga za sobą utratę nie tylko włosów, lecz także pewności siebie. Dla blisko 31 proc. problemem są już niewielkie zakola i wysokie czoło, a dla prawie 27 proc. – przerzedzające się włosy.

Z badań psychologów wynika jednak, że łysy mężczyzna jest postrzegany jako bardziej inteligentny, wpływowy, kompetentny, dobrze wykształcony i mający wysoki status społeczny.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
nieinwazyjne badania kardiologiczne
Choroby serca są poważnym problemem zdrowotnym, któr...
co na porost włosów
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli - nie...
masturbacja
Dawniej wierzono, że masturbacja może powodować ślep...
łysienie
Szczególnie starsze pokolenie nierzadko straszy młod...
siwe włosy
Czy wczesna siwizna to oznaka szybkiej starości? Dla...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...