napoje izotoniczne

Właściwości napojów izotonicznych

Opublikowano: 6 stycznia 2021

Każdy, kto uprawia sport, prawdopodobnie dobrze wie, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie. W trakcie treningu wraz z potem, z organizmu ucieka nie tylko woda, ale również cenne minerały. Ich uzupełnianie jest podstawą umożliwiającą wykonywanie skutecznego treningu, ale również szybkiej regeneracji ciała. Napoje izotoniczne są dostępne na rynku od lat. Można kupić je w internecie, bądź sklepie sportowym jak i spożywczym. Na czym polega ich działanie? Dlaczego warto pić je przed, po lub w trakcie treningów?

Czym są napoje izotoniczne? Co zawierają?

Napoje izotoniczne to płyny, których osmolalność podobna jest do tej występującej w płynach ustrojowych człowieka. Właśnie ze względu na swoją strukturę z łatwością przenikają do organizmu i dostarczają nawodnienia oraz istotnych wartości odżywczych i mineralnych. Ich skład zależeć może od producenta, ale również od… nas!

Napoje izotoniczne można bezproblemowo przygotować samemu. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również samodzielnie zdecydujemy o substancjach, jakie wykorzystamy. Do podstawowego izotoniku wystarczy woda, miód, odrobina soku np. z pomarańczy i szczypta soli. Ten ostatni składnik jest absolutnie niezbędny, ponieważ to właśnie on odpowiedzialny jest za utrzymanie optymalnej temperatury ciała oraz prawidłowego poziomu elektrolitów.

Sporym minusem kupowania gotowych napojów izotonicznych może być ich skład. Zapewne większość osób, która słyszy o izotonikach, kojarzą się one ze słodkim smakiem oraz intensywnym kolorem. Jest to spowodowane dodatkiem sztucznym barwników oraz cukrów. Chociaż cukry są bardzo istotne w procesie wytwarzania energii, ich za duża ilość utrudnia obniżenie procentu tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ podczas treningu organizm, zamiast sięgać do własnych rezerw odżywczych, posiłkuje się tymi otrzymanymi z napoju. Dlatego decydując się na oszczędność czasu i kupno gotowego produktu, warto upewnić, że ma on zdrowy skład, który pomoże, a nie utrudni osiągnięcie zadowalającej sylwetki.

Ważne, aby zawierały potrzebne naszemu ciału minerały takie jak magnez, potas i wapń, które odpowiedzialne są za prawidłową pracę układu mięśniowego, nerwowego i kostnego.

Kto powinien pić napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne przeznaczone są dla osób, które poddając swoje ciało intensywnemu treningowi. Odpowiednie nawodnienie jest potrzebne przy każdej formie wysiłku oraz w życiu codziennym. Jednak wtedy wystarczy do tego zwyczajna woda. Izotoniki powinni pić ci, których trening trwa ponad 2 godziny i wiąże się z dużym zużyciem zapasów energetycznych.

Nie przypadkiem napoje izotoniczne reklamują m.in. piłkarze. Trening piłkarski dosłownie wyciska z zawodników elektrolity, minerały, węglowodany i wodę. To samo tyczy się np. biegaczy maratonów. Troska o odpowiednie nawodnienie to jedna z podstaw dbania o swoje zdrowie, kiedy zażywamy dużej ilość ruchu. Napoje izotoniczne można pić przed, w trakcie lub po treningu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *