Szymon Kołecki

Szymon Kołecki już oficjalnie ze złotym krążkiem olimpijskim! Po dziewięciu latach…

Opublikowano: 24 lipca 2017

Dziś (24 lipca 2017 r.) do Polskiego Komitetu Olimpijskiego wpłynęło z MKOl oficjalne pismo informujące o korekcie wyników rywalizacji ciężarowców kategorii do 94 kg podczas XXIX Olimpiady w Pekinie w roku 2008. Ilja Iljin z Kazachstanu będzie musiał zwrócić złoty krążek, który powędruje do Szymona Kołeckiego.

Wobec dyskwalifikacji Ilji Iljina z Kazachstanu – za stosowanie środków dopingujących – na pierwsze miejsce w tych zawodach przesunięty został reprezentant Polski – Szymon Kołecki (któremu w Pekinie wręczono medal srebrny).

MKOl prosi S. Kołeckiego o odesłanie do Lozanny jego srebrnego medalu, dyplomu za drugie miejsce oraz odznaki wicemistrza olimpijskiego. Prawdopodobnie analogiczna prośba (dotycząca medalu złotego) trafiła lub trafi do sztangisty z Kazachstanu.

Szymon Piotr Kołecki (ur. 12 października 1981 w Oławie) to były polski sztangista mieszkający w Ciechanowie, zawodnik klubu KPC Górnik Polkowice, zdobywca srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 r. oraz już złotego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. 4-krotny medalista mistrzostw świata, 6-krotny medalista mistrzostw Europy, w tym 5-krotny mistrz Europy.

Kołecki karierę zawodniczą ostatecznie zakończył w połowie października 2012 r. 1 grudnia tego samego roku został wybrany na prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. 9 sierpnia 2016 r. – po aferze dopingowej braci Zielińskich – podał się do dymisji.

Jest również prezesem Klubu Sportowego “Ciechan i Szymon Kołecki” mającego sekcje m.in. podnoszenia ciężarów i rugby siedmioosobowego.

7 grudnia 2016 r. właściciel organizacji PLMMA Mirosław Okniński poinformował o tym, że Kołecki dołączy do klubu Nastula/Okniński Team. 4 marca 2017 r. zadebiutował na gali PLMMA 72 pokonując Dariusza Kazimierczuka przez TKO w pierwszej rundzie. O wygranej zadecydowały ciosy pięściami w stójce. 20 maja 2017 r. również pokonał przez TKO Wojciecha Balejko – tym razem poprzez ciosy pięściami w parterze.

Kolejna walka Kołeckiego odbędzie się 7 października br., (pięć dni przed jego 37. urodzinami). Przeciwnikiem będzie Kamil Bazelak. Szymon Kołecki ma 185 cm wzrostu i waży 94 kg.

Jedną z pozasportowych ciekawostek jest fakt, iż 10 listopada 2008 r. Szymon Kołecki wygrał, zorganizowany przez TVP z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości, Wielki Test z Historii.

Fot.: www.facebook.com/pg/szymonkolecki1

Udostępnij ten post: