Airsoft – na czym polega ten ekscytujący sport? Poznaj najważniejsze informacje

Airsoft

Popularność airsoftu rośnie z każdym rokiem i sport ten wciąż zdobywa kolejne grona oddanych mu graczy. Znajdują się wśród nich kobiety i mężczyźni, nastolatkowie i ich rodzice, a może nawet i dziadkowie, a także przedstawiciele wielu zawodów. Airsoft to na tyle zróżnicowana i ciekawa rozrywka, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. To sposób na aktywność fizyczną, którą możemy dostosować do naszych możliwości. Wymaga od nas strategicznego myślenia, więc ćwiczymy nie tylko nasze mięśnie, ale i umysł. Airsoft zapewnia nam wiele pozytywnych emocji i wrażeń, a dzięki temu, że jest sportem zespołowym, zyskujemy również cenny kontakt z innymi ludźmi. Przede wszystkim, stanowi też prawdziwą gratkę dla wszelkich miłośników militariów, historii i pasjonatów broni palnej.

Airsoft jest sportem strzeleckim, a jego głównym wyposażeniem są repliki broni palnej. Bardzo ważne jest to, by jak najdokładniej oddawały one wygląd palnych modeli, na których są wzorowane, dlatego repliki wykonuje się w skali 1:1 i często używa bardzo podobnych, czy wręcz takich samych materiałów. Im lepiej, bardziej realistycznie wykonana replika, tym zazwyczaj droższa, ale ważny jest nie tylko jej wygląd. Z repliką możemy brać udział w airsoftowych strzelankach, dlatego bardzo istotne jest też jej działanie. Do wyboru mamy repliki gazowe, elektryczne i sprężynowe. Każda z nich cechuje się trochę innym sposobem działania, który również może być, na swój sposób, realistyczny. Repliki gazowe i elektryczne często imitują odrzut zamka, który występuje w palnych modelach, a repliki sprężynowe trzeba przed każdym strzałem przeładować, co jest typowe dla strzelb, rewolwerów i niektórych pistoletów.

Najważniejsze zasady gry

Największą zaletą airsoftowych replik broni jest nie tylko to, że realistycznie wyglądają, ale można też z nich postrzelać. Najciekawszą opcją jest zebranie airsoftowego zespołu, z którym będziemy pokonywać przeciwne drużyny. Polem walki są lasy lub polany, a także opuszczone fabryki lub magazyny. Do wyboru mamy rozgrywki MilSim, które są bardzo zbliżone do prawdziwych wojskowych misji. Często trwają nawet 2 dni i biorą w nich udział zawodnicy z całej Polski, a nawet i świata.

Kilkugodzinne strzelanki w lesie są najpopularniejsze, a ich scenariusze mniej skomplikowane. Naszym zadaniem może być odbicie zakładników lub przejęcie jakiegoś terenu – z rąk przeciwnego zespołu. Zazwyczaj dużo się podczas nich biega, bo teren działań bywa rozległy. Mniej kilometrów pokonamy podczas rozgrywek CQB, czyli tych organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach, a najbardziej wymagający fizycznie jest natomiast speedsoft. To krótkie, ale bardzo intensywne potyczki, podczas których trzeba często pokonywać przeszkody, skakać, czołgać się i szybko biegać.

Co jeszcze musisz wiedzieć o airsofcie?

Airsoftowe repliki broni wyglądają tak realistycznie, że często ciężko odróżnić je od prawdziwych modeli, ale są całkowicie legalne i bezpieczne. Nie trzeba na nie żadnych pozwoleń i każdy z nas może sobie w każdej chwili taką replikę kupić, np. w internetowym sklepie jak Gunfire.com. Warto pamiętać o ochronie oczu – okulary taktyczne są niezbędne i jest to w zasadzie jedyny środek bezpieczeństwa, jaki musimy zastosować, gdy z repliki korzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.