● Naukowcy udowodnili, że alkohol poprawia zapamiętywanie

alkohol a pamięć
Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (W. Brytania) potwierdzili, że konsumpcja alkoholu pomaga w zapamiętaniu nowych informacji. Trzeba tylko spełnić jeden warunek – uczyć się przed piciem.

Choć generalnie picie alkoholu źle wpływa na pamięć, bywają sytuacje, w których jest zgoła odwrotnie. W momencie, gdy proces nabywania wiedzy następuje jeszcze przed jego spożyciem – wyniki zapamiętywalności są lepsze. Nieefektywne jest z kolei uczenie się w trakcie picia – wtedy alkohol faktycznie upośledza pamięć.

Potwierdziły to badania na  Uniwersytecie w Exeter, w których uczestniczyło 88 ochotników w wieku od 18 do 53 lat. Grupę podzielono na część abstynencyjną i pijącą. W 1 etapie wszyscy uczyli się wieczorem nowych słów, a rano badano efekty – wtedy nie pili zarówno abstynenci, jak i pijący. Po zapisaniu wyników eksperyment powtórzono, tyle, że po wieczornej nauce abstynenci szli spać ponownie trzeźwi, a pijący mogli wypić dowolną ilość alkoholu.

Ok. 18 godzin później analizy pokazały, że osoby spożywające poprzedniej nocy alkohol uzyskiwały w drugim teście lepsze wyniki niż za pierwszym razem – informuje PAP Nauka w Polsce. Podobnego efektu nie zaobserwowano w grupie powstrzymującej się od picia.

Na dodatek im więcej te osoby wypiły, tym zapamiętywalność była lepsza.

Pozytywnego efektu nie stwierdzono, gdy nauka trwała w trakcie spożywania alkoholu. Więcej o badaniach – w jęz. angielskim – TUTAJ.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl