alkoholizm

Alkoholizm: 70 proc. abstynentów w ciągu roku wraca do nałogu. Co zamiast niepicia?

Opublikowano: 22 kwietnia 2018

Wiele badań wykazuje, że całkowita abstynencja (choć byłaby najbardziej pożądana), nie jest celem ani chcianym, ani akceptowanym, ani realistycznym dla wielu alkoholików zgłaszających się na leczenie odwykowe. Coraz więcej zwolenników zyskuje metoda powściągliwego picia (z ang. Moderation Management).

Prof. Jerzy Samochowiec z Katedry i Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że redukcja picia, czyli ograniczenie częstości picia alkoholu oraz jego ilości przynosi wymierne korzyści, zarówno zdrowotne, jak i w funkcjonowaniu społecznym.

– Zmniejszenie picia alkoholu redukuje ryzyko zarówno marskości wątroby, jak i choroby wieńcowej – zaznacza.

Taki fenomen zauważono w latach II wojny światowej we Francji, kiedy okupujący ją Niemcy wprowadzili racjonowanie wina. Np. śmiertelność z powodu marskości wątroby spadła wówczas dramatycznie: z 35 przypadków na 100 tys. zgonów w 1941 roku do 10 w 1944 roku.

Profesor wskazuje, że z kolei w Rosji, po globalnym spadku spożycia alkoholu o 1l na głowę mieszkańca na rok spadła liczba wypadków drogowych, zabójstw i samobójstw.

Kiedy abstynencja jest za trudna
– Motywacja jest podstawowym czynnikiem rokującym skuteczność leczenia – uważa prof. Samochowiec.

Tymczasem z motywacją do leczenia u osób uzależnionych jest ciężko. Profesor przytacza dane z badań na próbie 2305 osób opublikowanych przez M. Koerter i wsp., z których wynika, że słaby efekt wywiera w tym kontekście małżeństwo czy ciężkość uzależnienia.

Alkoholizm to choroba mózgu – podkreśla ekspert.

Mózg osoby uzależnionej funkcjonuje inaczej niż człowieka nieuzależnionego. Szwankuje m.in. ośrodek kary i nagrody. U nieuzależnionych te dwa czynniki powstrzymują przed działaniem autodestruktywnym.

Dla uzależnionego nagroda często nie będzie atrakcyjna – wyjaśnia prof. Samochowiec.

Być może z tego powodu leczenie, którego celem jest całkowita abstynencja, tak często kończy się porażką. Profesor przytacza dane z wieloośrodkowych badań na ponad 8,3 tys. pacjentach, w których wykazano (Miller i wsp. J Stud Alcohol 2001), że średnio aż 70 proc. pacjentów ma nawrót picia w ciągu roku od rozpoczęcia całkowitej abstynencji.

Specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnionych wolą też, gdy pacjent sam zgłasza się na terapię (istnieje też system przymusowego leczenia odwykowego).

Co więcej, wiele badań wykazuje, że całkowita abstynencja (choć byłaby najbardziej pożądana), nie jest celem ani chcianym, ani akceptowanym, ani realistycznym dla wielu osób zgłaszających się na leczenie. Niektórzy po prostu nie są w stanie utrzymać całkowitej abstynencji.

***

Kto może zmusić do leczenia odwykowego?
Tylko sąd może zobowiązać osobę nadużywającą alkoholu do podjęcia leczenia. Nie każdy może o to wystąpić – takie prawo przysługuje:

 • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • Prokuratorowi.

Sąd zobowiązując do przymusowego leczenia odwykowego kieruje się przesłankami:

 • Pijący powoduje rozpad życia rodzinnego
 • Pijący powoduje demoralizację nieletnich
 • Pijący systematycznie zakłócają porządek publiczny
 • Pijący uchyla się od pracy

Sąd może orzec obowiązek leczenia w lecznictwie zamkniętym lub ambulatoryjnym. Cała procedura jest czasochłonna i może trwać nawet ponad dwa lata, w związku z czym Najwyższa Izba Kontroli postulowała zmianę przepisów.

***

Jak pić, by doświadczyć jak najmniej szkód?
Metoda powściągliwego picia (z ang. Moderation Management) zyskuje coraz więcej zwolenników. Program powstał pod koniec 1994 roku jako alternatywa dla metody anonimowych alkoholików, w której celem jest utrzymanie całkowitej abstynencji. Przeznaczony jest dla osób, które nie chcą lub nie są w stanie całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Pacjenci pracują tu nad wypracowaniem picia powściągliwego, czyli:

– Mężczyźni – nie więcej niż 14 standardowych drinków w tygodniu i nie więcej niż 4 jednego dnia;
– Kobiety: nie więcej niż 9 w tygodniu i nie więcej niż 3 jednego dnia
– Picie (obie płcie) nie częściej niż 3-4 dni w tygodniu.

Na początku konieczne jest jednak przejście określonego okresu całkowitej abstynencji, nie krótszego niż miesiąc. Terapeuci wymagają też od pacjentów, by zanim do tego dojdzie, osoba pijąca prowadziła swój alkoholowy dzienniczek, czyli skrupulatnie zapisywała, ile pije, czego, w jakich porach, z jakiego powodu, jak się z tym czuje, co czuje przed i po wypiciu. Konieczne jest też sporządzenie szczegółowej listy problemów, które są efektem picia oraz listy korzyści, jakie pijąca osoba odniesie z picia powściągliwego.

W okresie abstynencji pacjent musi wypracować własne strategie na radzenie sobie z potrzebą picia przy różnych okazjach i sposoby na ograniczenie tego zjawiska, określić bodźce, które stymulują picie oraz wypracować nowe aktywności, które pomogą utrzymać picie w ryzach. W sytuacji niedotrzymania limitów picia powściągliwego konieczne jest przeanalizowania przyczyn i środków zaradczych na przyszłość.

Czy metoda redukcji szkód jest dla każdego?
Prof. Samochowiec mówił, że niekoniecznie; są grupy pacjentów, które uratować się mogą wyłącznie całkowitą abstynencją, np. uzależnieni, którzy mają ciężkie objawy abstynencji, nasilony głód alkoholu, piją „klina”, by złagodzić objawy odstawienia alkoholu.

Ważne, by każda osoba borykająca się z uzależnieniem, nie próbowała go zwalczyć na własną rękę. W trakcie leczenia konieczna jest bowiem zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. Co ciekawe, jest grupa pacjentów, która korzystając z metody redukcji szkód, po upływie czasu decyduje się na całkowitą abstynencję. Niezależnie od wybranej metody leczenia uzależnienia, bliscy osoby pijącej to także kandydaci do psychoterapii, z powodu często nieuświadomionego problemu współuzależnienia.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Udostępnij ten post: • Trzezwa pisze:

  Oczywiscie, ze calkowita abstynencja jest mozliwa, wszystko zalezy od determinacji chorego. Środowisko zawsze mozna zmienić, a zmiany zachodzace w swiadomosci trzezwiejacego procentuja coraz rzadszymi nawrotami glodu, a ostatecznie przestaje sie odczuwac jego brak. Ja mam tak od 8 lat, bliska mi osoba od 35.

 • Stanley pisze:

  Bardzo mądry i rzetelny tekst.
  Wiem z doświadczenia ( 70 lat ).w naszej kulturze społecznej abstynęcja całkowita nie wchodzi w grę natomiast redukcja czy ograniczenie picia owszem.

  • ktoś pisze:

   W naszej kulturze abstynencja jak najbardziej jest możliwa. Zależy to w dużej mierze od środowiska, w którym się funkcjonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
terapia osoby uzależnionej
Nie od dziś wiadomo, że terapia osoby uzależnionej zmienia c...
Leczenie alkoholizmu
Alkoholizm oznacza wielki dramat całej rodziny, który zazwyc...
małżeństwo a zdrowie
Małżeństwo daje większe szanse przeżycia w razie zaw...