Apple Heart Study

Apple Heart Study ma ratować życie. Za pomocą zegarka i telefonu

Opublikowano: 1 grudnia 2017

W czwartek (30 listopada) firma Aple udostępniła aplikację Apple Heart Study, której zadaniem będzie rejestrowanie nieregularnego bicia serca za pomocą inteligentnych zegarków Apple Watch.

Zadaniem aplikacji ma być powiadamianie użytkowników o nieprawidłowościach kardiologicznych, m.in. migotaniu przedsionków.

Aplikacja korzysta z istniejącej już technologii Apple Watch, która w punkcie styku z ciałem, za pomocą specjalnej opaski, dokonuje pomiarów bicia serca użytkownika za pomocą diod LED migających setki razy na sekundę, a także fotodiod wykrywających intensywność przepływu krwi w nadgarstku, na którym znajduje się zegarek. Następnie specjalne algorytmy “wyłapują” ewentualne anomalie.

W tym roku twórcy innej aplikacji mierzącej puls, o nazwie Cardiogram, przy współpracy z Uniwersytetem w Kalifornii, dowiedli, że Apple Watch jest w stanie wykryć arytmię serca, w tym migotanie przedsionków, a jego skuteczność wynosi aż 97 procent. Eksperyment przeprowadzono na ponad 6 tysiącach ochotników.

Jak pisze w komunikacie prasowym Apple, z powodu migotania przedsionków rocznie umiera w USA 130 tys. osób., a do szpitala trafia 750 tys.

W Polsce eksperci nie wiedzą, jak często występuje migotanie przedsionków, powodujące szybką i nieskoordynowaną pracę przedsionków mięśnia sercowego. Podejrzewa się, że występuje ono u 600-700 tys. Polaków, ale są to jedynie dane szacunkowe. Wczesne wykrycie migotania przedsionków i odpowiednie leczenie zmniejszają ryzyko udaru mózgu o 70-80 proc.

Apple przy swoim nowym projekcie współpracuje z Uniwersytetem Stanforda. Zbierane dane mają pomóc stworzyć system wspomagający informowanie zarówno pacjentów, jak i lekarzy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu serca u osób z problemami kardiologicznymi.

Użytkownicy aplikacji będą informowani za pomocą swojego zegarka, ale także telefonu o nieregularnościach w rytmie serca, a następnie otrzymają propozycję konsultacji z uczestniczącym w programie lekarzem i wzięcia udziału w badaniu EKG.

Obecnie aplikacja dostępna jest jedynie w USA (w sklepie App Store) i wymaga od użytkowników, by mieli ukończone 22 lata. Korzystać z niej mogą wszyscy posiadacze zegarków Apple Watch z serii 1 lub nowszych.

Źródło: www.apple.com/sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...