Pozytonowa tomografia emisyjna, tzw. PET – positron emission tomography, to nowoczesna technika obrazowania stosowana głównie do badania mózgu, serca, nowotworów oraz stanów zapalnych niewiadomego pochodzenia. Dzięki niej można wcześniej – niż za pośrednictwem rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej – wykryć zmiany w tkankach.
Na czym polega badanie PET i PET-CT?
PET to metoda obrazowania stosowana w onkologii, a także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. Badanie PET-CT jest połączeniem dwóch metod diagnostycznych – PET i klasycznej tomografii komputerowej, czyli CT.
W badaniu PET-CT zamiast zewnętrznego promieniowania rentgenowskiego lub radioaktywnego, rejestruje się promieniowanie, które powstaje w organizmie wskutek zderzenia elektronów z pozytonami. Źródłem promieniowania jest podawana pacjentowi substancja promieniotwórcza zawierająca izotop, który w krótkim czasie ulega rozpadowi.
Skaner PET/CT wykrywa reakcje zawartych w izotopie pozytonów. Z uwagi na to, że izotop promieniotwórczy gromadzi się w większym stopniu w komórkach chorych niż w zdrowych, możliwe jest określenie nawet najmniejszych zmian.
Cyfrowy skaner PET pozwala nie tylko określić kształt organów i tkanek, ale także ocenić ich funkcjonowanie i zmiany metaboliczne zachodzące w komórkach. Co więcej, dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki otrzymuje się obraz trójwymiarowy. Dzięki temu badanie szczególnie sprawdza się w przypadku nowotworów płuc, głowy i szyi, a także przełyku, tarczycy, piersi, trzustki i czerniaka. Więcej informacji można zaczerpnąc z serwisu jednego z producentów skanerów PET – TUTAJ.
Przygotowanie i przebieg badania PET-CT
Przez dobę przed rozpoczęciem badania nie powinno się spożywać alkoholu, kofeiny ani wykonywać ćwiczeń fizycznych. Pacjent nie powinien jeść ani pić 6 godzin przed badaniem. Powinien zażyć leki, które przyjmuje na co dzień z wyjątkiem insuliny i leków przeciwcukrzycowych. 2 godziny przed badaniem pacjent powinien wypić litr niegazowanej wody. Drugi litr należy wypić po zakończeniu badania by oczyścić organizm z izotopu promieniotwórczego.
Badanie trwa około 2, 3 godzin. Przed jego rozpoczęciem osobie badanej aplikuje się w formie zastrzyku substancję radioaktywną. Następnie badany leży przez godzinę w zaciemnionym pomieszczeniu po czym umieszczany jest w skanerze. Skanowanie trwa około 30 minut – w tym czasie badana osoba nie powinna się poruszać.
PET, choć nie jest techniką inwazyjną, wystawia pacjenta na pewną – akceptowalną dla technik diagnostycznych – dawkę promieniowania jonizującego. Badanie pozwala jest na wczesną diagnostykę wielu poważnych chorób, takich jak choroby serca czy nowotwory. Wykrycie choroby w jak najwcześniejszym jej stadium jest natomiast kluczowe w jej wyleczeniu.
Dodaj komentarz