bioczujnik

Wykryje grypę, zanim pojawią się objawy. Wynalazek Polaków i Amerykanów

Opublikowano: 6 stycznia 2018

Diamentowy bioczujnik wykryje wirusa grypy w czasie krótszym niż pięć minut – w ślinie pacjenta. Ma przypominać glukometr i każdy z nas będzie mógł go mieć w apteczce.

Polsko-amerykański zespół naukowców pod kierownictwem dr. Roberta Bogdanowicza z Politechniki Gdańskiej stworzył diamentowy czujnik, który pomoże szybko wykryć grypę w organizmie. W projekt zaangażowani są naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, California Institute of Technology oraz firma SensDx. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym „Scientific Reports”.

Diamentowy bioczujnik, który w ślinie pacjenta wykryje patogeny wywołujące grypę, ma być alternatywą – bardziej precyzyjną i szybszą – dla obecnie dostępnych testów pozwalających odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej.

Urządzenie pozwoli wykryć wirusy jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych grypy. Wynik uzyskuje się w czasie poniżej pięciu minut. Dzięki zastosowaniu powierzchni diamentowych bioczujnik daje bardziej precyzyjny wynik.

Bioczujnik będzie miał formę testu. Wyglądem i wielkością będzie przypominał glukometr. Końcówki urządzenia mają być jednorazowe, ale można je będzie recyklingować – pisze Gazeta Wyborcza.

Wykorzystanie w urządzeniu diamentu syntetycznego, a nie naturalnego, powoduje, że test będzie dostępny na każdą kieszeń. Będzie można kupić go w Polsce, ale pojawi się również na rynkach azjatyckich. W sprzedaży być może pojawi się już w roku 2019.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
czym się różni przeziębienie od grypy
Czym się rożni przeziębienie od grypy? Ważne, by pot...
grypa zawał
W ciągu tygodnia po grypie potwierdzonej laboratoryj...
grypa gorączka
Gorączka nie występuje obecnie już u ok. 80 proc. ch...
grypa
Ludzie z grypą wytwarzają zakaźne aerozole (drobne k...
witamina C
Witamina C nie jest panaceum na przeziębienia i gryp...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...