bóle karku

Bóle mięśni i stawów – jakie leki do zastosowania miejscowego

Opublikowano: 25 lutego 2021

Kłucie w kolanie, rwanie w kręgosłupie czy ból mięśni mogą mieć różne przyczyny. Często są wynikiem jakiegoś przeciążenia fizycznego, do którego nie jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni.

Jednak to również objaw wielu chorób wirusowych czy też schorzeń układu nerwowego. Na te dolegliwości skutecznie działają leki do zastosowania miejscowego.

Leki na bóle stawów wybieramy samodzielnie

Stawy to połączenia między kośćmi. Dzięki nim każdego dnia możemy się swobodnie i komfortowo poruszać. Jednak jeżeli pojawi się uraz stawu bądź rozpocznie rozwijać jakaś choroba, pojawia się ból. Przyczynami dolegliwości w stawach mogą być:

 • Zapalenie wielomięśniowe
 • Fibromialgia
 • Polimialgia reumatyczna
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Borelioza
 • Grypa
 • Ospa
 • Różyczka
 • Zespół przewlekłego zmęczenia
 • Niedoczynność tarczycy
 • Urazy
 • Niedobór potasu.

Nawet jeden na trzech dorosłych deklaruje, że regularnie miewa bóle stawów. Z kolei badania Centers of Diesase Control and Prevenntion wskazują, że jeżeli ból nie jest uporczywy, dorośli radzą sobie sami, często bez konsultacji z lekarzem, wybierając w aptece lek do zastosowania miejscowego na stawy. Jednym z najpopularniejszych środków na tę dolegliwość jest maść bądź żel.

Ich wybór jest dziś bardzo szeroki. Niemniej różnią się one od siebie składem i jakością. Nie sposób porównać wszystkie dostępne tego typu środki w aptece stacjonarnej. Znacznie łatwiejszą i bardziej intuicyjną możliwość porównania leków na bóle stawów dają portale internetowe np. liki24.pl.

Platforma oferuje szeroki dostęp do leków z ponad 1000 aptek w Warszawie, a ilość żelów na stawy, którą proponuje, umożliwia swobodne porównanie wielu producentów – bez wychodzenia z domu. Dzięki temu chorzy mogą kupić lek najbardziej dopasowany do ich potrzeb. Co więcej, produkty są oferowane w cenach nawet 30 proc. niższych, niż w aptekach stacjonarnych.

Bóle mięśni

Leki na bóle stawów i mięśni dostępne online

Na bóle stawów i mięśni po ciężkim treningu, przeciążeniu fizycznym, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni czy pojawiającym się jako objaw grypy często stosuje się żele. Jednym z rodzajów są te o skojarzonym działaniu dwóch substancji czynnych ibuprofenu i metanolu.

Inne żele na bóle mięśni i stawów zawierają etofenamat, sylicylan metylu, dicolfenacum, czy naproxenam. W zależności od tego, jaką środek zawiera substancję, będzie przeznaczony dla osób o zróżnicowanym wieku. Dlatego należy się dokładnie zapoznać z ulotką. Niemniej preparaty, które zawierają w sobie m.in. powyższe substancje czynne można porównać właśnie w liki24.pl.

Tego typu środki należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Łagodzą one dolegliwości urazowe typu skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie oraz zaleca stosować przy:

 • bólach reumatycznych
 • bólach stawów spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi i zapalnymi
 • bólach pleców
 • bólach mięśniowych
 • kontuzjach sportowych
 • bólach w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach
 • lumbago (postrzale).

Nieco odmiennymi i rzadziej stosowanym niż maści, ale wciąż chętnie wybieranymi środkami do leczenia bólu stawów i mięśni są plastry chłodzące oraz płyny do natryskiwania na skórę. Stosuje się je na ogół do krótkotrwałego leczenia bólu lub zapalenia.

Maść końska z konopiami na stawy i mięśnie

Bardziej naturalnym środkiem wykorzystywanym do łagodzenia bólów reumatycznych i stawów mięśni jest maść końska rozgrzewająca lub chłodząca. Zwracając uwagę na rosnący od dłuższego czasu trend na środki konopne (CBD), w liki24.pl dostępna jest również maść końska z konopiami. Tego typu preparaty od lat cieszą się zaufaniem osób, które miewają dolegliwości reumatyczne, w stawach, czy kręgosłupie.

Końskie maści rozgrzewające lub chłodzące stosuje się także na zapalenie korzonków, artretyzm i różne urazy mięśni i stawów. Preparaty są bogate w wyciągi olejów eterycznych oraz różnych ziół m.in.: z kasztanowca, jałowca, mięty czy tymianku.. Dzięki temu wykazują szereg właściwości w tym przeciwzapalnych, przeciwbólowych, rozluźniających.

Obok maści końskiej bardzo podobne działanie ma balsam czarci pazur. W aptekach stacjonarnych występuje rzadko, częściej można go spotkać w ofertach internetowych platform handlowych. Niemniej środek ten zdobył swoje grono zwolenników. Balsam również jest kompozycją oparta na ziołach i ekstraktach roślinnych i głównie korzeniu czarciego pazura. To roślina, która zawiera substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Dlatego tę maść stosuje się przy bólach stawów, mięśni i kręgosłupa, lub w dolegliwościach reumatycznych, obrzęku i rwie kulszowej.

Udostępnij ten post: • Blog Ozonee pisze:

  Postanowiłem pożegnać takie problemy i od niedawna ćwiczę z trenerem personalnym. Jest o wiele lepiej i trafia mi się o wiele mniej kontuzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...