buty do crossfitu

Buty do crossfitu – jak wybrać odpowiedni model?

Opublikowano: 22 listopada 2019

Crossfit staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Jeśli również chciałbyś spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni do tego sprzęt. Sprawdź, jakie buty najlepiej sprawdzą się przy treningach crossfitowych.

Crossfit jest obecnie jedną z bardziej popularnych form aktywności fizycznej. Ta dziedzina sportu ze względu na swoją wszechstronność pozwala efektywnie rozwinąć wszystkie partie ciała, a przy tym znacząco zwiększyć wytrzymałość. Przed rozpoczęciem faktycznych treningów należy jednak szczególnie zadbać o dobór właściwego obuwia, które zapewni odpowiednie poczucie komfortu podczas wykonywanych ćwiczeń. Na jakie buty do crossfitu warto więc zwrócić szczególną uwagę?

Buty do crossfitu – czym kierować się przy ich wyborze?
Z pewnością crossfit nie należy do najłatwiejszych dyscyplin sportowych. Połączenie ćwiczeń kondycyjnych z gimnastycznymi i siłowymi wymaga od zawodników dużej sprawności fizycznej i ciągłego dostosowywania się do różnego tempa pracy. Buty do crossfitu muszą być więc przede wszystkim wytrzymałe, zapewniać odpowiednią stabilność oraz chwyt, a także zmniejszać ryzyko kontuzji. Tego typu obuwie powinno również charakteryzować się dużą elastycznością i lekkością, co okaże się niezwykle przydatne chociażby podczas podnoszenia ciężarów.

Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na samą podeszwę buta. Ważne, żeby była ona stabilna oraz sztywna. Zdecydowanie należy zrezygnować z obuwia mającego cienką podeszwę, gdyż brak właściwej amortyzacji stawów może przyczynić się do zupełnie niepotrzebnego przeciążenia ciała. Idealnie sprawdzą się za to modele, które mają delikatnie podniesioną piętę obniżającą się w kierunku palców.

Dobrze dobrane buty do crossfitu mają również cholewkę o sztywnej konstrukcji, co ma znaczący wpływ na komfort wykonywanych ćwiczeń. Powinno się jednak unikać cholewki wyprodukowanej z cienkiej siateczki. Doskonałym rozwiązaniem okażą się więc grubsze buty posiadające dodatkowe wzmocnienie na pięty lub palce.

Dlaczego warto zainwestować w specjalistyczne buty do crossfitu?
Specjalistyczne obuwie do crossfitu przede wszystkim zapewni właściwe bezpieczeństwo podczas treningu. Nieprawidłowo dobrane buty mogą przyczynić się do powstawania wielu otarć, bólu stóp, a nawet znacząco podwyższyć ryzyko wystąpienia kontuzji czy zerwania mięśni. Ponadto, ćwicząc w nieodpowiednich modelach można mieć poważny problem ze złapaniem równowagi, co z kolei wpłynie na mniejszą skuteczność przeprowadzanego treningu.

Wysokiej jakości buty do crossfitu przekładają się także na zdecydowanie większe poczucie komfortu. Obuwie, które upina lub uwiera często powoduje puchnięcie kostek w trakcie ćwiczeń. Z kolei nadmiar luzu oraz zbytnia miękkość w bucie zmniejszy stabilność, co skończy się nieprzyjemnymi obtarciami.

Jakie modele butów okażą się najlepsze do crossfitu?
Obecnie wiele popularnych producentów obuwia sportowego ma w swojej ofercie buty przeznaczone do crossfitu. Przykładowe modele, które warto wziąć pod uwagę, to:

● Reebok Crossfit Speed TR;
● Reebok Crossfit Nano 5.0.;
● Reebok Crossfit Nano 6.0.;
● Reebok Crossfit Nano 7.0.

Szeroki wybór butów treningowych do crossfitu oferuje np. sklep rcfp.pl. To właśnie w tym miejscu możesz wybrać idealne buty sportowe oraz odzież, a nawet suplementy diety. Pamiętaj, że dobór odpowiednich butów do crossfitu to głównie inwestycja we własne zdrowie oraz bezpieczeństwo podczas treningu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *