Urszula Jarosz

Chcesz być zdrowy? Dbaj o zęby! Stomatologia ważniejsza niż myślisz.

Opublikowano: 25 marca 2024

Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe nasze ciało. Cukrzyca, choroby neurologiczne, stany zapalne, a nawet długość życia, na to wszystko wpływ ma higiena jamy ustnej. Jak prawidłowo dbać o piękny ale przede wszystkim zdrowy uśmiech i jakie są najnowsze zalecenia? Opowiada lek. stom. Urszula Jarosz, właścicielka Kliniki Varsovia Dental.

Dlaczego dbanie o zęby i jamę ustną jest tak ważne dla naszego zdrowia ogólnego?

Lek. Stom. Urszula Jarosz: Muszę powiedzieć, że nareszcie powoli zaczyna do nas docierać jak bardzo zdrowie naszej jamy ustnej ważne jest dla zdrowia całego organizmu. Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że chore zęby to tylko zęby.

Tymczasem bakterie, które powodują paradontozę, próchnicę  czy ropne stany zapalne w jamie ustnej są jedną z przyczyn takich chorób jak cukrzyca, schorzenia sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, przedwczesne porody lub poronienia, a nawet choroby neurologiczne jak Alzheimer.

Nawet jeżeli w konkretnym przypadku, przyczyna choroby była inna, zły stan dziąseł i uzębienia wpływa na pogorszenie parametrów choroby, a np. leczenie przyzębia bezpośrednio stabilizuje poziom glukozy we krwi, co poprawia stan chorych na cukrzycę czy zmniejsza ryzyko miażdżycy.

I nie zapominajmy o jeszcze jednym ogromnym ryzyku: zły stan uzębienia i śluzówki może doprowadzić do choroby nowotworowej jamy ustnej, przełyku czy trzustki. Zdaje sobie sprawę, że brzmi to groźnie, ale takie są fakty. Dbanie o zęby naprawdę należy traktować bardzo poważnie.

Skoro już wiemy, że zdrowie jamy ustnej jest szalenie ważne, to jakie są największe błędy, które popełniamy podczas higieny i co robić aby przebiegła ona prawidłowo?

Urszula Jarosz : W skrócie, najważniejsze błędy to nie umycie zębów po śniadaniu, (zakładam, że przed spaniem każdy stara się umyć zęby), brak nitkowania, wypłukanie wszystkich pozostałości pasty do zębów i całkowity brak czyszczenia języka.

Ale po kolei: warto jest umyć zęby zaraz po wstaniu. Błędem jest jednak zjedzenie śniadania, które często składa się z węglowodanów i jest słodkie, a następnie pójście do swoich zajęć bez umycia zębów i pozostawienie przez kilka godzin osadów ze śniadania na zębach.

Nitkowanie jest jedną z najważniejszych czynności. Nie zastąpi tego irygator ani szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Jeśli nitkowanie sprawia nam trudności, poprośmy naszą higienistkę, aby pomogła nam dobrać dobrą nitkę i z nami poćwiczyła. I pamiętajmy: nitkujemy na początku, a nie na końcu czyszczenia zębów. Okazuje się, że tylko 30% Polaków używa nici dentystycznej, to bardzo mało.

Po gruntownym umyciu, pozostawienie małej ilości rozprowadzonej na zębach pasty pozwoli, by jej aktywne składniki mogły pomagać lecząc i wzmacniać  szkliwo i dziąsła. Czyli nie płuczemy wszystkiego ale wypluwamy. Świadomość tej czynności powoli się zwiększa.

Języka nie trzeba czyścić przy każdym myciu zębów, ale wieczorem dobrze jest oczyścić jego powierzchnię. Na chropowatej powierzchni języka zbierają się osady i bakterie, które budują również płytkę nazębną, a także są przyczyną brzydkiego zapachu z ust. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które ułatwią czyszczenie.

Proszę powiedzieć, na jakie trendy w stomatologii Polacy stawiają najbardziej? Co jest obecnie popularne?

Urszula Jarosz : W tej chwili bardzo liczy się estetyka i prawidłowy zgryz. Mam wrażenie, że duża liczba pacjentów, którym zależy na zdrowych zębach, osiągnęła już stan uzębienia bez próchnicy.

Teraz zależy im na kolejnym etapie zdrowia – równych zębach, odprężonych mięśniach i dobrze działających stawach. Dlatego wielu pacjentów, po wyleczeniu próchnicy, decyduje się na leczenie ortodontyczne, odbudowę zwarcia, podniesienie wysokości zgryzu, zoptymalizowanie kształtu zębów. Wszystko po to, by uzyskać, prawidłowy i  funkcjonujący bez zakłóceń zgryz – układ stomatognatyczny działający jak perfekcyjne urządzenie. Nic ma nie zakłócać ruchów żuchwą, procesu żucia, w stawie ma nie strzelać i nie zgrzytać, a zęby nie mogą się ścierać.

Kolejny aspekt to piękno – bonding i licówki, korony pełnoceramiczne, wybielanie – to nie jest krótka moda na poszczególne zabiegi. To długotrwały trend, by uzyskać piękne i białe zęby. Zarówno w pracy jak i w kontaktach społecznych, piękny uśmiech stał się niezbędny i taki stał się marzeniem wielu osób. Wszystkie te potrzeby pacjentów widać doskonale po tym, z czym przychodzą do nas do Varsovii Dental i my staramy się zawsze znaleźć optymalne rozwiązanie i leczenie. Cieszę się, że pacjentom coraz częściej chodzi nie tylko o wygląd ale też o zdrowie i komfort.

Jak Pani uważa, czy polska branża stomatologiczna jest w czołówce światowej? Czy warto leczyć się u nas? 

Urszula Jarosz : Polska stomatologia jest na bardzo wysokim poziomie. Wiele lat pracowałam w Niemczech, mam stały kontakt ze Szwajcarią i zapewniam, nie jesteśmy gorsi. Raczej nabrałam wrażenia, że w wielu aspektach możemy się pochwalić jakością na najwyższym poziomie. Polscy pacjenci są wymagający i lekarze stomatologii muszą się nieustannie kształcić, żeby sprostać wymaganiom na rynku. Dlatego z czystym sumieniem mogę poradzić swoim przyjaciołom z zagranicy, że spokojnie mogą przyjechać na leczenie do Polski. Nie jesteśmy już tak tani jak dawniej i to dobrze. Jest to znak, że oprócz umiejętności, zapewniamy naszym pacjentom dostęp do najwyższych standardów leczenia, najlepszych materiałów i doskonałego sprzętu medycznego.


Urszula Jarosz

Urszula Jarosz: lekarz stomatolog, od 10 lat właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech.  Studiowała ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii. W klinice zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. W Varsovii Dental zajmuje się też tym, aby pacjenci trafili do odpowiednich specjalistów. Sama klinika oferuje szeroki wachlarz z zakresu stomatologii: chirurgię i implantologię, endodoncję z mikroskopem, stomatologię estetyczną (korony protetyczne, bonding i licówki).

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
dbanie o sylwetkę
W dzisiejszych czasach, dbanie o sylwetkę i zdrowie...
Próchnica zębów
Próchnica zębów to powszechny problem zdrowotny, który dotyk...
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...