choroby pęcherza

Choroby pęcherza: wstyd nie służy zdrowiu

Opublikowano: 14 lutego 2018

Choroby pęcherza moczowego klasyfikowane są jako jedne z najpowszechniejszych i najczęściej występujących dolegliwości. Nie warto traktować ich jak temat tabu, gdyż większość można w sposób dość prosty i szybki wyleczyć.

Oczywiście zdarzają się również przypadki, gdy okazuje się, że mamy do czynienia z nowotworem. Warto jednak znać najpopularniejsze choroby pęcherza, tak aby móc szybko podjąć odpowiednie działania.

Zapalenie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej
Oba te schorzenia zaliczane są do najczęściej występujących chorób pęcherza, których główną przyczyną są w większości przypadków bakterie lub wirusy. Zapalenie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej jest dolegliwością, która w większości przypadków dotyczy kobiet, co związane jest m.in. z budową całego układu moczowego, a dokładnie krótką cewką moczową, która ułatwia szybsze i łatwiejsze wnikanie bakterii. Do typowych objawów tej choroby zaliczyć można m.in. pieczenie w trakcie oddawania moczu czy uczucie częstego parcia na mocz.

Wyleczenie tej dolegliwości nie stanowi w większości przypadków żadnego problemu (nawet przy wykorzystaniu leków dostępnych bez recepty w aptece), warto jednak dbać o właściwą higienę intymną, która jest ważnym czynnikiem prewencyjnym.

Kamica pęcherza moczowego
Kolejną chorobą pęcherza moczowego, która jest niestety o wiele bardziej uciążliwa, niż wspomnie wcześniej dolegliwości, jest kamica pęcherza moczowego, która ma związek z odkładaniem się złogów, w postaci kamieni lub piasku w nerkach, które następnie przedostają się do pęcherza moczowego. Istnieje również możliwość powstawanie tzw. kamieni wtórnych w samym pęcherzu, czego przyczyną jest utrudniony odpływ moczu.

Objawami tej choroby jest przede wszystkim ból, który ulega nasileniu podczas ruchu, pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu, w tym bolesność, w wyniku kamicy może nawet dojść do zastoju moczu czy krwiomoczu, stąd choroby tej nie można lekceważyć.

Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherza moczowego to choroba, która o wiele częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, a wzrost zachorowalności występuje po 60 roku życia. Objawami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza są krwiomocz oraz ból umiejscowiony w okolicy lędźwiowej lub łonowej. Jako jedną z przyczyn powstawania tego typu nowotworu, oprócz palenia i niezdrowego stylu życia wymienia się również przewlekłe i nieleczone zapalenie pęcherza, stąd tak ważne jest regularne dbanie o swoje zdrowie.

Opracowane przez urologa dr Adama Michalskiego.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...