laserowa korekcja wzroku

Czy laserowa korekcja wzroku jest dla ciebie?

Opublikowano: 23 czerwca 2023

Dzisiejszy świat to postęp technologiczny dotyczący niemal każdej dziedziny. Wady wzroku to lawinowo narastający problem współczesności, który w dużym stopniu łączy się właśnie z tymi nowymi technologiami. Długotrwałe patrzenie w emitujące niebieskie światło ekrany jest przyczyną krótkowzroczności, a ta z kolei nieleczona prowadzi do licznych powikłań. Czy laserowa korekcja wzroku stanowi rozwiązanie dla wszystkich wad wzroku?

Laserowa korekcja wzroku dobra na wszystko?

Najbardziej rozpowszechnioną wadą wzroku w dzisiejszym świecie jest krótkowzroczność. Polega ona na niewyraźnym widzeniu obiektów usytuowanych dalej. Krótkowzroczność wynika z nieprawidłowej, zbyt wydłużonej budowy gałki ocznej, przez co obraz ogniskuje się nie na siatkówce, a przed nią. Z kolei nadwzroczność, czyli hyperopia to sytuacja, w której obraz powstaje za siatkówką, co przekłada się na niewyraźne widzenie z bliskiej odległości. Zbyt krótka gałka oczna lub zbyt płaska soczewka czy rogówka do tego się przyczyniają. Jeszcze inną przypadłością dotyczącą wzroku jest astygmatyzm, z którego łagodną odmianą może zmagać się nawet 40% populacji. Wada ta polega na ogniskowaniu się promieni w dwóch różnych punktach przed lub za siatkówką. W tym przypadku rogówka przyjmuje kształt piłki do rugby. Powyższe wady wzroku, podobnie jak choroby oczu, typu zaćma czy jaskra z powodzeniem leczone są laserem z efektem trwałym lub utrzymującym się kilka lat. To dla wielu pacjentów pożądane rozwiązanie, ale czy oznacza to, że zabieg laserowy jest dla każdego pacjenta?

Kiedy laserowa korekcja wzroku jest niewskazana?

Laserowa korekcja wzroku to precyzyjne modelowanie powierzchni oka przy pomocy wiązki laserowej. W przypadku krótkowzroczności będzie to taka ingerencja w powierzchnię rogówki, której celem jest jej spłaszczenie, a w przypadku nadwzroczność uwypuklenie. Najnowocześniejsze obecnie lasery to LASIK, fematoLASIK, stosuje się również laser femtosekundowego często wykorzystywany do usuwania zaćmy. Jeśli chodzi o korekcję wzroku, laser stosuje się przy krótkowzroczności do -10 dioptrii, przy nadwzroczność do +5 dioptrii, a przy astygmatyzmie do ok, 6 dioptrii. Do około 20 roku życia nie wykonuje się zabiegów laserowych na oczy, gdyż na tym etapie wada jest jeszcze nieustabilizowana i wciąż postępuje. Zatem dzieci i młodzi dorośli mogą jedynie korygować wzrok okularami lub soczewkami. Dla kogo jeszcze laser nie jest wskazany?

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Jeśli borykamy się z wadą wzroku i chcielibyśmy pozbyć się jej trwałe przy pomocy lasera, najpierw musimy zostać zakwalifikowani do zabiegu przez lekarza. Na etapie wywiadu musi on wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, do których zalicza się okres ciąży i karmienia piersią, choroby tarczycy, cukrzycę, nowotwory, wirusowe infekcje, choroby i wady serca. Również jeśli dotyczy nas zbyt wysoka wada wzroku, nie będziemy kwalifikować się na zabieg. Laserowa korekcja wzroku będzie wykluczona również w przypadku jaskry czy zaćmy. Te choroby laserowo leczy się innymi metodami niż te, które dotyczą korekcji wad wzroku. Zespół suchego oka, odwarstwienie rogówki czy przemieszczenie źrenicy oraz zmiany obserwowane w dnie oka również muszą zostać wykluczone na etapie kwalifikacji do zabiegu.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zawroty głowy
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
Jak dbać o skórę jesienią
Jesień to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje szczegó...
Jak obniżyć ciśnienie krwi
Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy...
choroby układu krążenia
Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codzienn...
Podologia
Podologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilakty...
Nowe artykuły
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
Klapki męskie są nieodłącznym elementem garderoby wielu mężc...
Embarking on the delightful and meaningful journey of choosi...