gryfy do ćwiczeń

Gryfy do ćwiczeń w domowej siłowni – jakie wybrać?

Opublikowano: 27 listopada 2019

Ćwiczenia siłowe, obojętnie czy wykonywane w domu, czy na siłowni, wymagają profesjonalnego sprzętu. W przypadku treningu ze sztangą bardzo ważnym elementem jest gryf, którego dostępnych jest kilka rodzajów.

Gryfy są przeznaczone do różnego rodzaju ćwiczeń dotyczących różnych partii ciała, które chcemy za ich pomocą wytrenować. Zobaczmy, jakie są rodzaje gryfów i czym się one różnią.

Gryfy do ćwiczeń w domowej siłowni: parametry
Budowanie od podstaw domowej siłowni wymaga od nas przemyślenia, jaki sprzęt będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Należy, więc określić cele, które chcemy za pomocą ćwiczeń osiągnąć i stopień zaawansowania, który już posiadamy. W przypadku gryfu ważna jest również jego budowa i parametry.

Jednym z parametrów jest jego długość, która może wynosić od 120 do 220 centymetrów. Krótszy gryf, do maksymalnie 150 centymetrów, przeznaczony jest do treningu podczas, którego wykonujemy szybkie ruchy lub też wolne wykroki ze sztangą na barkach i małym obciążeniem. Dłuższy gryf daje możliwość wykonywania większej ilości ćwiczeń. Można zastosować różny uchwyt i przeprowadzić trening w pozycji leżącej, siedzącej lub w przysiadzie. To też możliwość założenia większego obciążenia na gryf, co jest na pewno konieczne w przypadku zaawansowanych ćwiczeń, a także szerzej go złapać, by efektywnie wzmacniać biceps.

Kolejną ważną kwestią jest średnica gryfu. Im jest ona większa, tym pewniejszy uchwyt, a co za tym idzie również większy komfort treningu. Średnica powinna, więc wynosić minimum 30 milimetrów. Grubszy gryf jest również bardziej wytrzymały i odporny na obciążenia, którym jest regularnie poddawany. Grubość powinna być dobierana indywidualnie i nie można też przesadzić ze średnicą gryfu. Może to powodować niepewny uchwyt i wyślizgiwanie się sztangi. Dostępne na rynku sztangi mogą być też wykonane z różnych materiałów: stali hartowanej, żeliwa, gumy, czy też chromu. Kolejną istotną kwestią jest budowa gryfu, a wyróżniamy gryf prosty i łamany.

Gryfy proste
Gryf prosty jest najbardziej klasyczny i popularny wśród osób ćwiczących siłowo. Prosty na całej długości, bez żadnych załamań i nierówności. Sprawdzi się w treningu kilku części ciała. Zwłaszcza w przypadku ćwiczeń różnych partii klatki piersiowej, ramion oraz nóg. Jeśli wykonujemy martwy ciąg, przysiady lub ćwiczenia w pozycji leżącej, to również warto wybrać do nich własnie ten rodzaj gryfu. Jest to narzędzie przeznaczone raczej dla osób, które mają już doświadczenie w kulturystyce.

Z kolei dla osób początkujących bardziej wskazany jest gry łamany. Na rynku dostępny jest też krótki, prosty gryf, który pozwala ćwiczyć z hantlami. Przydaje się on zwłaszcza podczas ćwiczeń mięśni nóg i rąk, a więc ugniataniu hantli, wykroków z hantlami i wyciskaniu hantli na barkach.

Gryfy łamane
Ćwiczenia wykonywane z gryfami łamanymi różnią się od tych, które wykonujemy z gryfem prostym. Podczas treningu z gryfem łamanym nadgarstki są odciążone, więc będzie on idealny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi i nie mają jeszcze wyrobionych, mocnych nadgarstków. Im większy jest poziom załamania gryfu, tym też większe jest odciążenie nadgarstków. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć kontuzji, gdy ćwiczymy ze sztangą. Pozwala to również kontynuować trening, gdy doświadczyliśmy lekkiej kontuzji, która nie wyklucza całkowicie ćwiczeń. Z gryfem łamanym jest to o wiele bezpieczniejsze. Gryfy łamane pozwalają również precyzyjniej wykonywać ruchy bicepsów i tricepsów, szczególnie więc sprawdzają się w ćwiczeniach własnie tych partii ramion. Podczas treningu możemy bowiem uzyskać odpowiednie obciążenie mięśni.

Ten rodzaj gryfów dzieli się też dodatkowo na gryfy łamane lekko i te złamane pod większym kątem – sprawdź w sklepie sportowym PESport.

Gryf łamany lekko pozwala intensywnie trenować wybraną partię mięśni, a gryf z większym załamaniem umożliwia bardziej intensywne ćwiczenia. Choć na początku przygody z ćwiczeniami siłowymi lepiej rozpocząć ją z gryfem łamanym, ponieważ jest to bezpieczniejsze i odciąża, prawdopodobnie słabe jeszcze nadgarstki. Później, w miarę bardziej zaawansowanych treningów, oba rodzaje gryfów mają zalety, które są przydatne dla większości ćwiczących osób.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści