homoseksualizm

Przełomowe badania: starszy brat zwiększa ryzyko homoseksualizmu u młodszego

Opublikowano: 14 grudnia 2017

W pierwszym w historii badaniu matek homoseksualistów oparto się na danych statystycznych z ponad dwóch dekad badających “efekt starszego brata”. Pokazują one, że biologiczni starsi bracia – ale nie starsze siostry – zwiększają szanse homoseksualizmu później urodzonych, młodszych braci.

W czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences opublikowano wyniki ważnych badań pt. Male Homosexuality and Maternal Immune Responsivity to the Y-Linked Protein NLGN4Y.

Główny autor badań, profesor Tony Bogaert z Brock University mówi, że w ich trakcie uzyskano jedne z najważniejszych od 10-15 lat wyników dotyczących orientacji seksualnej mężczyzn.

Zespół Bogaerta przebadał 16 matek, które nie miały synów, 72 matki z heteroseksualnymi synami, 31 matek homoseksualnych synów, którzy nie mieli braci, 23 matki homoseksualnych mężczyzn, którzy mieli starszych braci oraz grupę kontrolną 12 kobiet.

Reakcja przeciwciał kobiet została zmierzona w odniesieniu do protein PCDH11Y i dwóch form NLGN4Y. Proteiny te występują wyłącznie u mężczyzn, a do ich ekspresji dochodzi w mózgu w życiu płodowym. Okazało się, że u matek, które miały homoseksualnych synów, a szczególnie tam, gdzie synowie ci mieli starszych braci, występował znacznie wyższy poziom przeciwciał dla obu form NLGN4Y niż u kobiet z grupy kontrolnej, w tym u tych, które miały heteroseksualnych synów.

Wydaje się, że u niektórych kobiet podczas pierwszej ciąży z synem lub też zaraz po jego urodzeniu, organizm wykrywa obcą proteinę NLGN4Y i rozwija reakcję obronną. Później, gdy znowu dochodzi do ciąży z synem, wysokie stężenie przeciwciał może zmienić rozwój mózgu kolejnego syna – mówi Bogaert.

Naukowcy podkreślają jednak, że efekt ten jest słaby, a prawdopodobieństwo urodzenia homoseksualnego syna po tym, gdy już się posiada jednego lub wielu synów, jest niewielkie.

Więcej: www.medicalxpress.com

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
orientacja seksualna
Naukowcy poszukują ochotników do udziału w "Projekc...
homoseksualizm zwierzęta
Para gołębic może odchować pisklęta z podobnym sukce...