stomatologia

Implanty zębowe – jak przygotować się do zabiegu wszczepienia implantów?

Opublikowano: 2 grudnia 2023

Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębowe to implanty śródkostne, czyli implanty umiejscowione w kości. Implanty podokostnowe – spoczywające na szczęce pod tkanką dziąseł – nie są już używane ze względu na ich złe wyniki długoterminowe. Implantologia to obecnie najdoskonalsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty są bardzo praktyczne, trwałe i eliminują dyskomfort, jaki można często odczuć używając protez ruchomych.

Czym jest implant i jak jest zbudowany?

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń zęba, którym zastępuje się usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Wykonuje się go najczęściej z tytanu. Implant jest bazą – uchwytem protetycznym – do umocowania nowej korony zębowej w miejscu utraconego zęba. Implant wkręca się w w kość wyrostka zębowego, a koronę mocuje na nim na stałe, dobierając jej kolor i teksturę do pozostałych zębów. Dzięki temu nie sposób odróżnić sztuczny ząb od naturalnych. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implant dentystyczny połączony z kością szczęki jest samodzielny, nie wpływa na pobliskie zęby i ma doskonałą stabilność.
Stosowane obecnie implanty zębowe zostały wynalezione w roku 1952 przez szwedzkiego chirurga ortopedę Per-Ingvara Brånemarka i wciąż uznawane są za złoty standard protetyki.

Rodzaje implantów zębowych

Istnieją różne rodzaje implantów zębowych.

Implanty tytanowe integrują się z kością w taki sposób, że nie są rozpoznawane jako ciała obce w naszym organizmie. Z uwagi na ich srebrnoszary kolor, implanty tytanowe mogą być widoczne, w sytuacji, kiedy dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych. Z kolei implanty cyrkonowe (ceramiczne) do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą zęby. Wykazują one wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów, a także dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Pacjenci, którzy stracili wszystkie zęby mogą skorzystać z opcji zapewnienia bardzo stabilnej i wygodnej protezy przy użyciu minimalnej liczby implantów. Technika „All-4” polega na tym, że cztery implanty mogą zastąpić wszystkie zęby w jednym łuku (górnym lub dolnym). Implanty są precyzyjnie umieszczone w obszarach o dobrej mocnej kości, a odpowiednią protezę przykręca się na ich zakotwiczeniu.

Na rynku obecnych jest kilkanaście systemów implantologicznych. Najpopularniejsze z nich to:

  • szwajcarskie: Nobel Biocare, Straumann, Camlog,
  • niemiecki Sky,
  • amerykańskie: Bicon, Zimmer, Intra-Lock, Astra Tech, BioHorizons, Biomet 3i, Keystone Dental, Dentis, Imtec Endure,
  • izraelskie Alpha-Bio,
  • izraelski Adin,
  • koreańskie Dentis.

Badania i procedury jakie należy wykonać

Wstawienie implantu zęba poprzedza szereg badań. Specjaliści sugerują, żeby implanty wszczepiać osobom, które ukończyły co najmniej 20. rok życia, ponieważ dopiero wtedy zatrzymuje się rozwój kostny organizmu i szczęki uzyskują swój ostateczny kształt. Stomatolog mający zdecydować o wstawieniu implantu zęba musi mieć wgląd w zdjęcia rentgenowskie, filmy panoramiczne i / lub skany tomografii komputerowej jamy ustnej pacjenta. Wszystko po to, żeby ustalić jakość i ilość kości w planowanym miejscu implantacji.

Często sam proces wszczepienia implantu poprzedzony musi zostać ekstrakcją zęba/zębów. Czasami niezbędne jest wykonanie zabiegu sterowanej regeneracji kości w celu uzyskania solidnej podstawy kości dla implantu. Jako że kość może się regenerować i nadbudowywać przez dwa do sześciu miesięcy, tyle czasu będziemy musieli poczekać na zabieg. Jeśli natomiast pacjent ma wystarczającą ilość kości, procedura wszczepienia implantu może odbyć się natychmiast – uszkodzony ząb można usunąć, a następnie przeprowadzić procedurę wszczepienia implantu w tym samym dniu.

Słupek implantu dentystycznego umieszcza się w kości za pomocą specjalnego wiertła i narzędzi. Na implant nakładana jest specjalna osłona a dziąsło jest zszywane. Czas gojenia zależy w dużej mierze od jakości kości i wynosi zwykle od dwóch do sześciu miesięcy. To czas, w którym implant integruje się z kością. Należy wtedy unikać wywierania jakiejkolwiek siły lub nacisku na implant stomatologiczny i stawiać się na zalecane wizyty kontrolne.

Kiedy implant pomyślnie przejdzie test integracji z kością, element protetyczny jest łączony z implantem dentystycznym za pomocą śruby. Element ów nazywany jest „łącznikiem” i służy do utrzymywania zastępczego zęba lub „korony”. Następnie wykonuje precyzyjne odwzorowanie uzębienia za pomocą wycisku lub skanu 3D i zleca wykonanie łącznika i korony implantu na zamówienie. Korona jest cementowana lub mocowana śrubą do łącznika.

Jakich kosztów możemy się spodziewać za pełną procedurę wszczepienie implantów?

Ceny  różnych systemów implantów wahają się od 1 800 zł do nawet 4 000 zł za pojedynczą, tytanową śrubę. Do kosztu należy również doliczyć łącznik protetyczny czy śrubę gojącą, które nie kończą listy wydatków. Najpopularniejsze korony protetyczne, np. porcelanowe ze specjalnym stopem metalu to koszt zaczynający się od 550 zł. Dodatkowym kosztem będzie np. użycie stopu złota, mającego właściwości przeciwpróchnicze. Użycie najbardziej trwałej i estetycznej – pełnoceramicznej korony na cyrkonie to koszt, który zaczyna się od 1 300 zł.

Średnia cena pełnej procedury implantologicznej: konsultacja+diagnostyka+implant+korona to minimum 3 550 zł.

Udostępnij ten post:  • Anastasia pisze:

    Implantacja stomatologiczna to bardzo trudny proces, trzeba skontaktować się z tymi, którzy na pewno mogą Państwu pomóc, polecam stronę portal-konsumenta.com/opinie-o/warsaw-dental-center-#60962″ rel=”nofollow ugc”>portal-konsumenta.com/opinie-o/warsaw-dental-center-#60962 gdzie można zdecydowanie znajdź stomatologię, która będzie traktować Cię z troską wszystkich klientów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
Zawroty głowy
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...