ogród

Jak rozwinąć swoje ogrodnicze hobby z domkiem narzędziowym

Opublikowano: 26 czerwca 2020

Ciepłe, długie dni to doskonała okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu: w ogrodzie lub na działce. Możemy letni czas wykorzystać na uprawianie owoców, warzyw i ziół. Wśród szeregu potrzebnych narzędzi, sprzętów i sadzonek dużym ułatwieniem przy ogrodniczym hobby będzie domek, w którym będziemy przechowywać wszystkie potrzebne gadżety. Jaki wybrać, gdzie go ustawić i jak zagospodarować jego przestrzeń?

Rodzaje domków narzędziowych

Jak możemy zobaczyć w sklepach typu  Ogrodosfera.pl, najpopularniejsze domki narzędziowe wykonywane są z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Każdy z nich wymaga innej pielęgnacji i wyróżnia się innymi parametrami użytkowymi:

  • domek drewniany – idealnie wkomponuje się w stylowy ogród z dużą ilością roślin. Szczególnie efektownie wyglądać będzie w zestawie z klasyczną zabudową domu. Drewno jest naturalne, wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Należy regularnie je impregnować, aby nie narazić na powstawanie pleśni i grzybów, które mogą doprowadzić do zniszczenia materiału. Domki drewniane występują w różnorodnych wymiarach i kształtach. Mogą być całkowicie zabudowane lub wyposażone w okna;

Domek drewniany Narcyz firmy megiw fot. Ogrodosfera.pl

  • domek metalowy – ciekawe rozwiązanie w ogrodach przy nowoczesnej zabudowie. Wykonane ze stali nierdzewnej, w związku z czym są odporne na działanie czynników atmosferycznych, trwałe i uniwersalne. Można malować je na dowolny kolor, dzięki czemu dopasujemy je do aranżacji ogrodu i domu. Domek metalowy może intensywnie nagrzewać się latem, dlatego warto zamontować w nim odpowiednią wentylację lub otwory okienne;
Blaszany domek

Blaszany domek Woodridge Arrow fot. Shelterlogic.com

  • domek z tworzywa sztucznego – alternatywa dla drewna i metalu, która jest równie efektowna i wytrzymała. Cała konstrukcja jest lekka, w związku z czym łatwiej jest przenosić domek w razie potrzeby. Występuje w wielu kolorach, jest łatwy do utrzymania w czystości. Dostępny jest w różnych wymiarach i kształtach, co pozwoli dopasować go do potrzeb użytkownika.
Plastikowy domek

Plastikowy domek Skylight firmy Palram fot. Palram.pl

Gdzie postawić domek z narzędziami?

Domek narzędziowy to element, który powinien pozytywnie wpływać na naszą pracę w ogrodzie. Dlatego jego umiejscowienie należy starannie dobrać do potrzeb. Umieszczone w nim sprzęty powinny być łatwo dostępne, a korzystanie z domku komfortowe. Bardzo ważna jest możliwość swobodnego wyjmowania i chowania narzędzi. Jednocześnie konstrukcja nie musi być widoczna i warto ukryć ją w głębi ogrodu, a na około zasiać pnące kwiaty i krzewy. Do domku powinna prowadzić efektowna, utwardzona ścieżka np. z kamieni lub płyt chodnikowych. Dzięki temu łatwiej będzie wyjechać kosiarką lub taczką.

Jak zagospodarować wnętrze domku?

Aby zapewnić sobie wygodne użytkowanie domku, warto ułożyć jego podłogę równo z ziemią. Najlepiej, jeśli będzie wykonana z materiałów łatwych do utrzymania w czystości – mogą to być płyty betonowe lub ceramiczne. Na ścianach powinny znaleźć się półki. Dobrym pomysłem będzie rozmieszczenie ich na różnych poziomach. Przydatny będzie też regał z półkami, zamykana szafka i haki przymocowane do ścian lub drzwi. Do przechowywania drobnych narzędzi oraz elementów doskonale sprawdzą się pojemniki i pudełka. Środki chemiczne do ochrony lub nawożenia roślin warto przechowywać na najwyższych półkach lub w zamkniętej szafce, aby dostępu do nich nie miały dzieci i zwierzęta. Warto tak zagospodarować przestrzeń, aby najczęściej używane sprzęty i narzędzia były pod ręką. Dla majsterkowiczów z pewnością sprawdzi się dodatkowy blat roboczy, jeśli wielkość domku na to pozwala. W centralnym punkcie możemy przechowywać kosiarkę, taczkę, a także rowery i ogrodowe zabawki.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Domek narzędziowy
Jeśli masz ogród, to na pewno znasz problem przechowywania n...
osuszacz powietrza
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach może prowadzić do wie...
Domek ogrodowy
Domek narzędziowy to rozwiązanie, które sprawdza się w każdy...
aranżacja wnętrz
Czeka cię remont mieszkania, lub jego urządzanie a co za tym...
Przeprowadzka na wieś
Przeprowadzka na wieś to pomysł, który chodzi po głowie wiel...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...