jak rzucić palenie

● Jak rzucić palenie? Bierzemy pod lupę najpopularniejsze metody

Opublikowano: 13 lipca 2017

Uzależnienie od tytoniu jest bardzo silne i nie ma jednej obiektywnej odpowiedzi na pytanie, jak rzucić palenie. Z drugiej strony nie wszystkie metody są tak samo skuteczne.

Jednym ze sposobów jest nikotynowa terapia zastępcza. Nikotyna jest uważana za substancję uzależniającą silniej niż alkohol. Terapia zastępcza uznawana jest za metodę, która najlepiej działa na osoby fizjologicznie uzależnione. Podawanie tabletek, żucie gumy czy przyklejanie plastrów z nikotyną pomaga łagodzić objawy głodu nikotynowego po całkowitym odstawieniu papierosów. Dawka nikotyny powinna być stopniowo zmniejszana, aż do całkowitego wyeliminowania.

Nie można porównywać szkodliwości samej nikotyny ze szkodliwością tego kompleksu czterech tysięcy związków chemicznych, jakie są w papierosie. Każdy rozsądny lekarz na jakiś przejściowy okres jest gotowy zaakceptować podawanie sobie przez pacjenta nikotyny z innego źródła, żeby stworzyć warunki do całkowitego rzucenia palenia tytoniu – wyjaśnia prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

Skuteczność tej terapii? Od 20 do 30 proc. pacjentów zaprzestaje palenia na co najmniej rok.

A może farmakoterapia i leki? Są takie, które pacjent może kupić bez recepty i wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, by nie narażać się na ryzyko powikłań. Niektóre leki działają na ośrodkowy układ mózgowy, inne – „konkurują” z nikotyną o receptory i przy stopniowym ograniczaniu nikotyny „wygrywają”.

Skuteczność farmakologii? W przypadku leków działających na ośrodkowy układ nerwowy wykazano, że ok. 23-30 proc. palaczy zaprzestaje palenia na co najmniej rok. Niektórzy lekarze sugerują połączenie niektórych z tych leków z nikotynową terapią zastępczą w drugim okresie abstynencji.

W rzucaniu palenia pomóc może też terapia: grupowa lub poznawczo-behawioralna. Czasem stosowana jako jedyna metoda, częściej – z lepszą skutecznością – jako metoda wspomagająca. Niektórzy badacze sugerują, że ponieważ po roku abstynencji palacze wracają do nałogu wskutek zaistnienia sytuacji stresowych w ich życiu, należy w trakcie rzucania palenia podjąć trening radzenia sobie ze stresem.

Do walki z nałogiem można też podejść bardziej niekonwencjonalnie – w ten nurt wpisuje się hipnoza. Pacjentowi w zmienionym stanie świadomości przekazuje się szereg negatywnych komunikatów na temat palenia. Jej skuteczność nie jest udowodniona naukowo, ale u niektórych osób ponoć działa. Innym sposobem jest akupunktura. Podczas zabiegów nakłuwane są miejsca (np. na małżowinie usznej), które mają odpowiadać za przepływ energii do miejsc związanych z uzależnieniem, jak jama ustna czy układ oddechowy. Są różne dane na temat skuteczności tej metody.

Warto wiedzieć:

  • 70 proc. ogółu palaczy chce całkowicie rzucić palenie, a 46 proc. każdego roku stara się to uczynić
  • 90 proc. prób odzwyczajenia się od palenia odbywa się bez dodatkowego wsparcia i wiąże się z niewielką skutecznością: 3-5 proc.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak rzucić palenie
Plastry z nikotyną, leki, porady motywujące, e-papie...
10 najlepszych trików na rzucenie palenia
Myślisz, że palenie udaje się rzucić za pierwszym ra...