rower

Jak uniknąć kontuzji typowych dla rowerzystów? Oto kilka sprawdzonych porad

Opublikowano: 27 lipca 2021

Wszyscy powtarzają, że sport to zdrowie. Jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków aktywności jest jazda na rowerze. I jasne, systematyczna przejażdżka tym pojazdem może korzystnie odbić się na naszej ogólnej kondycji. Nie wolno jednak zapominać, że kolarstwo, jak każda inna dyscyplina, narażona jest złapaniem kontuzji. Czy są jakieś sposoby na zmniejszenie ryzyka nabawienia się urazu? Owszem! Oto co należy zrobić, by uniknąć kontuzji na rowerze.

O uraz podczas jazdy na jednośladzie nietrudno. Wystarczy chwila nieuwagi, a przygodę z kolarstwem możemy zakończyć ze stłuczeniem czy nawet złamaniem. Zanim więc wsiądziemy na siodełko, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jak?

Po pierwsze – kup odpowiedni strój

Podstawą do bezpiecznego uprawiania kolarstwa jest zakup odpowiednich ubrań. Zapomnijmy o jeździe w zwykłych spodenkach i koszulkach. Łatwo w nich o otarcia i inne drobne urazy. Komfort treningu w zwykłych ubraniach jest niewielki, gdy porówna się to do przejażdżki w profesjonalnych trykotach. Koszulka i spodenki powinny być wykonane z elastycznego, dobrze przylegającego do ciała materiału, który dodatkowo zapewnia odpowiednią termoregulację. Ponadto, profesjonalny strój wykonuje się techniką bezszwową, co do minimum zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry. Do tego wyposażony jest w różne dodatki, np. odblaski, kieszenie, wydłużone plecy itd. Wszystko to zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Godne polecenia stroje kolarskie można zakupić np. tu: https://forzasport.pl/kategoria/stroje-kolarskie/.

Po drugie – sprawny rower

Trudno mówić o bezpiecznej jeździe na rowerze, jeśli nie ma się sprawnego pojazdu. Zanim więc wyruszymy w trasę, sprawdźmy, czy sprzęt jest w odpowiedniej kondycji. Bez zarzutu powinny działać hamulce i przerzutki. Poszczególne elementy muszą być naoliwione i nasmarowane. Ciśnienie powietrza w oponach także powinno mieć odpowiednią wartość. Zdarza się, że nieużywane rowery mają scentrowane koła. W takim przypadku konieczna będzie ich wymiana. Przegląd pojazdu to absolutna podstawa do tego, by uniknąć w czasie jazdy niemiłych zdarzeń i ewentualnych kontuzji.

Po trzecie – przygotowanie fizyczne

Nie zaczynajmy przygody z rowerem bez przygotowania fizycznego. Przed każdym wysiłkiem konieczne jest przeprowadzenie pełnej rozgrzewki. Szczególnie ważne jest rozciąganie i pierwsze próby wysiłkowe. Nie wolno też od razu mocno się forsować. Ciało trzeba stopniowo przygotowywać do kolejnych treningów. Nie przeciążajmy się i trenujmy z głową.

Po czwarte – bezpieczeństwo

Strój rowerowy powinien być uzupełniony ekwipunkiem bezpośrednio odpowiadającym za bezpieczeństwo. Podstawą jest kask – wysokiej jakości, posiadający odpowiednie certyfikaty. Warto na początku zainwestować też w ochraniacze. Wygodne mogą okazać się specjalne rękawiczki bez palców.

Po piąte – zdrowy rozsądek

Jazda na rowerze to sport dla osób odpowiedzialnych. Kontuzji można uniknąć, jeśli podejdzie się do tej dyscypliny ze zdrowym rozsądkiem. Wielu urazów można uniknąć. Wystarczy odpowiednio przygotować się do treningu, zaopatrzyć w niezbędny sprzęt, a w czasie samej jazdy unikać ryzykownych manewrów. To powinno wystarczyć do tego, by kolarstwo sprawiało mnóstwo radości i rzeczywiście okazało się korzystne dla zdrowia.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...