jak zostać trenerem piłkarskim

Jak zostać trenerem piłkarskim?

Opublikowano: 23 lipca 2019

Kochasz sportowy tryb życia, aktywność i zarażasz swoją pasją innych ludzi? Jeśli oprócz tego uwielbiasz piłkę nożną, rozważ opcję kariery jako profesjonalny trener piłkarski.

To ciekawy zawód, który wbrew pozorom nie wymaga wielu lat edukacji. Później wystarczy tylko obserwować rezultaty swoich podopiecznych, aby odczuć ogromną satysfakcję!

Cechy idealnego szkoleniowca
Piłka nożna to bardzo popularny sport, co wiąże się ze sporą liczbą osób, które chcą zajmować się nim zawodowo. Nie każdy jednak zostaje piłkarzem, a podstawą sukcesów zespołu jest zawsze odpowiedni szkoleniowiec. Wielu ludzi wybiera więc taką ścieżkę.

Jak zostać trenerem piłkarskim? Z pewnością niezbędne jest posiadanie kilku konkretnych cech charakteru, zatem na dobry początek warto na to zwrócić uwagę. Musisz pamiętać bowiem, że trener nie odpowiada jedynie za prowadzenie treningów, ale pełni rolę swego rodzaju wychowawcy i przewodnika, który wpływa nie tylko na umiejętności, ale też na wiedzę wychowanków.

Spróbuj swoich sił jako trener, jeśli jesteś charyzmatyczny, cierpliwy i masz świetne zdolności komunikacyjne oraz interpersonalne. Musisz być wyjątkowo odporny na stres i ciągłą presję, która będzie towarzyszyła rozgrywkom.

Instruktor piłki nożnej – jakie korzyści przemawiają za takim kierunkiem kariery? Na pewno możliwość realizowania swojej pasji. Jako trener możesz cały czas się rozwijać i osiągać dalsze szczeble uprawnień. Na pewno docenisz także elastyczny czas pracy oraz wyjątkową satysfakcję, którą dają kolejne sukcesy podopiecznych.

Instruktor piłki nożnej – co daje ten zawód, czyli plusy i minusy
Dla entuzjastów piłki nożnej, którym przydarzyła się kontuzja lub nie mogli realizować się jako zawodnicy z innych powodów, zawód trenera będzie powodem do satysfakcji. Na pewno to wymagające zajęcie, jednak gdy się w tym odnajdziesz, sprawi ci wiele radości. Ograniczeniem w szkoleniu adeptów piłki nożnej jest wyłącznie twoja kreatywność. Rodzaje zajęć i ćwiczeń możesz nierzadko planować samodzielnie, a elastyczne godziny pracy z pewnością pozwolą na zajęcia doszkalające.

Doświadczeni trenerzy przestrzegają jednak, że w tym zawodzie należy znaleźć złoty środek między pracą a prywatnością. Nawet najlepsze wyniki trenerskie nie wynagrodzą czasu spędzonego z bliskimi. Zastanawiając się nad zawodem trenera, musisz również mieć na uwadze, że wbrew pozorom w tym zawodzie jest niewiele wakatów. Konieczna będzie zatem ciężka praca i upór, ale też na pewno trochę szczęścia. Jeśli się uda i odnajdziesz w sobie powołanie do zawodu trenera piłkarskiego, wróżymy świetlaną przyszłość!

Szkolenia i licencje trenera piłkarskiego
Jak zostać trenerem piłkarskim? Jeśli uważasz się za odpowiednią osobę na tę posadę, do wykonywania zawodu konieczny będzie specjalny kurs. Nie musisz posiadać wyższego, kierunkowego wykształcenia (chociaż na pewno będzie cenne).

Na początek wybierz podstawowy kurs Grassroots C. Jego ukończenie pozwala na szkolenie drużyn z klasy A i B oraz zespołów młodzieżowych do 13 roku życia. Gdy marzysz o tym, by ruszyć dalej, musisz podjąć kolejne kroki.

Następnym etapem jest licencja UEFA B, jednak możesz się o nią ubiegać dopiero po roku po ukończeniu kursu podstawowego. Ta licencja pozwala już na pracę trenera w V lidze oraz we wszystkich grupach młodzieżowych. To nadal za mało? Po kolejnym roku pracy możesz starać się o licencję UEFA A. Jej posiadacze mogą już pracować z zawodnikami z III ligi.

Każdy z kursów jest płatny, więc musisz liczyć się z kosztami. Za licencję Grassroots C zapłacisz 910 zł, za UEFA B – 2000 zł, natomiast licencja UEFA A to już wydatek rzędu 3500 zł. Jeśli mierzysz natomiast jeszcze wyżej, konieczny będzie kurs UEFA Pro. To jednak elitarny kurs, na który dostaje się tylko około 25 osób raz na półtora roku. W tym przypadku wysoki jest także koszt takiego szkolenia – wynosi w przybliżeniu 17.000 zł. Trzymamy kciuki, byś i ty dołączył do tego elitarnego grona. W końcu marzenia są po to, by je spełniać!

Akcesoria trenerskie znajdziesz na sport-shop.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *