spodenki rowerowe

Jakie spodenki rowerowe wybrać na zimę?

Opublikowano: 30 grudnia 2022

Z całą pewnością spodenki rowerowe stanowią podstawowy element wyposażenia każdego kolarza. Bez względu na to, czy trenujecie regularnie, czy dopiero rozpoczynacie przygodę z kolarstwem, właściwa odzież, która sprawia, że treningi staną się komfortowe, jest niezwykle ważna. O ile w okresie letnim inwestujemy w krótkie spodenki rowerowe, o tyle, jeżeli chcemy jeździć zimą, nasza garderoba musi ulec zmianie. Co zatem należy kupić? Zastanowimy się nad tym dalszej części naszego tekstu.

Kilka podstawowych kwestii

Kluczowe jest to, że elementy garderoby kolarskiej mogą być naprawdę różne. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o krój koszulki, wybrane spodenki rowerowe czy inne akcesoria, ale powinniśmy zwrócić uwagę także na sezonowość tych ubrań. Dzisiaj jednak przeanalizujemy, jakie spodenki dla kolarzy okażą się na najlepsze. Pamiętajmy, że na rynku znajdziemy różnorodne modele, które posiadają wiele istotnych cech. Między innymi ważnym aspektem okaże się stopień ocieplenia.

Bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy trenować zimą, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Niewątpliwie bardzo ważnym zakupem będą wysokiej jakości zimowe spodenki rowerowe, które koniecznie muszą mieć długie nogawki. Nawet w sytuacji, kiedy chcemy trenować amatorsko, musimy być odpowiednio przygotowani.

Gdy chcemy na rowerze jeździć zimą

Tak naprawdę w naszej szerokości geograficznej chłodne pory roku przypadają od środka jesieni praktycznie do końca wiosny. Wahania temperatury w tym czasie bywają naprawdę spore i jeżeli chcielibyśmy zaobserwować różnicę temperatur, będzie one zawierała się w przedziale od + 10°C do nawet – 10°C. Oczywiście zdarzają się, że pojawiają się odchylenia, gdzie w październiku czy listopadzie możemy cieszyć się wyjątkowo ciepłymi dniami, ale również mogą zaskoczyć nas mroźne poranki i niezwykle chłodne wieczory.

O ile nie trenujemy intensywnie i wybierzemy się na rower kilka razy w ciągu całego sezonu zimowego, o tyle z pewnością nie będzie to jazda długa i intensywna. Jednak w sytuacji, kiedy chcemy niezmiennie korzystać z naszego roweru, powinniśmy wybrać odpowiednią odzież, która zapewni nam komfort termiczny i uchroni nas przed przeziębieniami. Tak naprawdę może okazać się, że spodenki rowerowe będą nam potrzebne w różnych wariantach.

Należy również pamiętać, że kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo niskimi temperaturami, krótkie spodenki rowerowe połączone z nogawkami nie spełnia swojej funkcji. Zimą należy wyposażyć się w długie spodnie nowe, które często dodatkowo posiadają ocieplenie. Oczywiście w przypadku kolarstwa szosowego luźne rozwiązania nie wchodzą w grę. Odzież rowerowa powinna przylegać do ciała, by zapewnić nam wyjątkowy komfort termiczny.

Warto również zwrócić uwagę na to, by wybrać odpowiedni rozmiar. Niejednokrotnie może okazać się konieczne zakładanie dodatkowej warstwy bielizny termicznej, dlatego też powinna ona zmieścić się pod naszymi dopasowanymi spodenkami. Oczywiście w zdecydowanej większości będą do rozwiązania na szelkach. Są one wygodniejsze i stabilniejsze. Ponadto będziemy mieli pewność, że wyposażone we wkładkę spodenki kolarskie poprawiają wygodę na rowerze i jednocześnie będą zapobiegały nieprzyjemnym otarciom.

Wspomnieliśmy także o tym, że na rynku istnieją różne warianty tego typu odzieży na zimę. Kolarze zatem mogą wybierać rozwiązania o różnym stopniu ocieplenia. Standardem okażą się tutaj jednak sztuczne materiały, co naprawdę jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć o tym, że ciepłota konkretnych ubrań będzie uzależniona tutaj od ilości ocieplenia, które zostało zastosowane. Jest ona wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Dlatego podczas zakupów powinniśmy wiedzieć, że im Wyższa wartość będzie tutaj uwzględniona, tym cieplejsze spodenki rowerowe otrzymamy. Jeżeli nie do końca wiemy, jak odczytywać różne oznaczenia, wystarczy dotknąć wybranego przez nas materiału, a z pewnością przekonamy się, które rozwiązanie będzie dla nas cieplejsze.

Podsumowanie

Kolarstwo szosowe z pewnością nie jest tanim sportem. Oprócz inwestycji w dobry rower i dodatkowe akcesoria, takie jak wysokiej jakości kaski, odpowiednio dopasowane okulary, musimy zainwestować w odzież. Jak wiadomo, ze względu na zmieniające się pory roku, odzież kolarska może niekiedy wymagać od nas większej ilości zakupów. Jednak z pewnością od razu warto inwestować w rozwiązania solidne i sprawdzone, które posłużą nam przez kilka sezonów i kilka lat.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:  • Blog Ozonee pisze:

    Na zimę chowam rower do rowerowni, ale może to błąd? Temperatura ma rosnąć coraz bardziej, kurtka i odpowiednie spodenki powinny wystarczyć do jazdy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...