joga dla par

Joga dla dwojga. Na czym polega joga dla par?

Opublikowano: 6 listopada 2021

Obecnie joga jest formą relaksu wybieraną zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Znana już od czasów starożytnych, kombinacja duchowych i fizycznych praktyk, coraz częściej uprawiana jest we dwoje.

Joga – na czym polega?

Joga to jeden z wysiłków fizycznych, który ma korzystny wpływ na ciało oraz psychikę człowieka. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna i praktykowana przez wiele osób. Tradycja uprawiania jogi sięga setek lat, ale ostatnio wiedzie prym wśród wszelkich aktywności. Według badań uprawianie jogi daje poczucie pewności siebie i odprężenia ciała. Wpływa ona również bardzo korzystanie na pracę mózgu. Wzrasta w nim poziom kwasu gamma-aminomasłowego, neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za wyciszanie pobudzonych komórek nerwowych. Do plusów uprawiania jogi należą również między innymi: poprawa krążenia, czy też lepszy przepływ płynów ustrojowych w ciele.

Joga dla par – nazewnictwo

Nazewnictwo związane z praktykowaniem jogi przez pary jest nieco inne. Dlatego też wybierając ten rodzaj aktywnego, wspólnego wypoczynku należy zwrócić na to uwagę. Główny kierunek nazwy związany jest z tak zwaną jogą zaufania. Warto zwrócić uwagę na to, że nazwa będzie miała różny wydźwięk i będzie się odmieniała na wiele sposobów. Może brzmieć na przykład: relacja z jogą, zaufaj jodze, joga w nowym wieku, joga w innym wieku, itp.

Jak zacząć praktykować jogę dla par?

Bez względu na to, czy decydujemy się uprawiać jogę dla par w specjalnie przygotowanym do tego studio jogi, czy też w zaciszu domowym, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Jednym z nich jest dobór odpowiednich, nie krępujących ciała i ruchów ubrań. Ważne jest to, żeby dobrać takie ubrania, w których ciało “oddycha” i będzie można wykonywać swobodne ruchy. Strój do ćwiczeń powinien być wykonany z bardzo dobrych jakościowo materiałów, takich które zapewnią ciału komfort podczas ćwiczeń. Dzięki temu osoby uprawiające jogę będą mogły się skupić jedynie na wykonywanych ćwiczeniach, jak również oddechach. Jest to więc jeden z bardzo ważnych elementów, o które należy zadbać decydując się na tego typu praktykę.

Joga – gdzie zacząć?

Jogę dla dwojga można praktykować również w domu. Jeśli to bardziej komfortowe rozwiązanie niż w studio jogi nie ma do tego przeciwwskazań. Niektórzy zaczynają uczyć się jogi oglądając wideo w Internecie, lub też czytając książki. Należy jednak pamiętać, iż pierwsze kroki tej praktyki należy wykonywać pod okiem wykwalifikowanego w tym kierunku instruktora. To bardzo ważne, by nie zrobić sobie krzywdy. Osoba taka mając odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, wie w jaki sposób robi się ćwiczenia, które wpływają zbawiennie na pracę całego organizmu.

Joga dla dwojga – niezbędne przyrządy

W celu pełnego oddania się praktyce jogi, należy pamiętać o kilku niezbędnych elementach. Jednym z nich jest zadbanie o odpowiednie miejsce, w którym obydwie osoby będą praktykowały jogę. Zaleca się zakup mat lub też dywaników, które można łączyć bez problemu podczas ćwiczeń. Następnie należy zadbać o odpowiednią muzykę, która może być znacznym ułatwieniem dla początkujących osób. Aby usprawnić jeszcze bardziej płynność ruchów można użyć mantr, dźwięków natury, czy też lekkiej muzyki instrumentalnej.

Podstawowe asany w jodze dla dwojga

Zarówno podczas praktykowania pojedynczego jogi, jak również jogi dla dwóch osób ćwiczenia są wielowymiarowe. Warto zaznaczyć, że najbardziej proste ćwiczenia to te, które nie wymagają zbyt intensywnego ćwiczenia ciała, ale pomagają zaangażować drugą osobę we wspólną praktykę. Niesie to za sobą głębsze przesłanie, mianowicie poznanie ciała nie tylko swojego, ale również ciała partnera. Początkowo ćwiczenia te mają łatwy stopień trudności, następnie ich poziom zaawansowania wzrasta.

Karolina Solińska

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...