Korzystanie z samochodu podczas upałów

Korzystanie z samochodu podczas letnich upałów – o czym należy pamiętać?

Opublikowano: 8 października 2021

Letnie upały potrafią skutecznie utrudnić życie kierowcom. Samochody pozostawione na nasłonecznionych parkingach zamieniają się w rozgrzane piekarniki, w których naprawdę ciężko jest wytrzymać. Jak zatem poradzić sobie w takich warunkach? O czym należy pamiętać, aby korzystanie z samochodu w czasie upałów nie było przesadnie męczące?

Sprawdzenie stanu akumulatora

Wielu kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, iż należy dbać o akumulator podczas zimowych mrozów, jednakże niekoniecznie mają oni świadomość, że upały również mu szkodzą. Tymczasem im wyższa temperatura otoczenia, tym większe jest ryzyko jego samorozładowania. Z tego też względu warto co kilka dni kontrolować napięcie akumulatora, jeżeli pojazd jest nieużywany przez dłuższy czas.

Warto unikać słońca

Nadmiar promieni słonecznych może mieć negatywny wpływ na niektóre elementy samochodu. Najlepszym tego przykładem jest tapicerka. Wystawiona na działanie nadmiaru promieni słonecznych może wypłowieć, spękać, a także zacząć się kruszyć. Słońce może w podobny sposób szkodzić również desce rozdzielczej oraz innym elementom wnętrza, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych. Nie są to zjawiska pożądane przez właściciela samochodu, który za jakiś czas będzie chciał sprzedać swój pojazd.

Mając na uwadze powyższe, warto parkować pojazd w miejscach zacienionych, na przykład na parkingach podziemnych. Trzeba mieć jednak świadomość, że z czasem słońce zaczyna świecić pod innym kątem, co może sprawić, że zaparkowany w cieniu samochód będzie znajdował się w nasłonecznieniu, kiedy kierowca do niego wróci. Żeby zabezpieczyć auto przed promieniami słonecznymi, można stosować specjalne zasłony do szyb. Jeżeli jest to możliwe, warto pozostawić nieco uchylone okna, co pozwoli na cyrkulację powietrza.

Konieczne jest uzupełnienie płynów

Korzystanie z samochodu podczas letnich upałów wiąże się z koniecznością uzupełnienia płynów eksploatacyjnych. Przede wszystkim chodzi tutaj o olej silnikowy oraz płyn chłodniczy. Odpowiadają one bowiem za prawidłowe chłodzenie jednostki napędowej, dla której praca w warunkach wysokich temperatur wiąże się z możliwością przegrzania.

Sprawdzony powinien zostać również układ klimatyzacji. Wiele osób nie wyobraża sobie podróżowania bez przyjemnego chłodu wewnątrz pojazdu, podczas gdy za oknem z nieba leje się żar. Żeby jednak móc cieszyć się z dobrodziejstw, jakie daje klimatyzacja, należy ją regularnie serwisować. Przede wszystkim konieczne jest jego czyszczenie, albowiem mogą się w nim rozwijać grzyby. Niezbędna jest również wymiana filtra kabinowego.

Kondycja kierowcy

Kierowca, który korzysta z samochodu podczas letnich upałów, powinien zadbać nie tylko o swój pojazd, ale również o siebie. Jazda w czasie upałów może być bardzo męcząca, co z kolei przekłada się na pogorszenie refleksu, a także problemy z koncentracją.

O czym w takim razie powinien pamiętać kierowca, który podróżuje w gorący letni dzień? Otóż przede wszystkim o właściwej temperaturze wewnątrz pojazdu. Korzystanie z klimatyzacji jest jak najbardziej wskazane, jednakże nie należy przesadnie schładzać samochodu. Może to bowiem doprowadzić do przeziębienia kierowcy oraz pasażerów. Warto zatem zadbać, aby różnica temperatury pomiędzy wnętrzem pojazdu a światem zewnętrznym nie była większa niż 10 stopni Celsjusza.

Wyruszając w trasę, nawet niedaleką, warto zabrać ze sobą coś do picia. W czasie upałów należy bowiem dbać o nawadnianie organizmu i uzupełnianie poziomu elektrolitów. Przydatne mogą okazać się także lekkie przekąski.

Paweł Stasiuk

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
Słowacja samochodem
Słowacja to kraj, który jest...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...