lek na łysienie

Powstał lek na łysienie. Na razie czupryny rosną… myszom

Opublikowano: 12 grudnia 2017

Naukowcy z Uniwersytetu Yonsei w Seulu informują, że stworzyli lek na łysienie, który nie tylko zatrzymuje wypadanie włosów, ale powoduje, że mieszki się regenerują i włosy zaczynają rosnąć tam, gdzie ich już nie było.

Koreańczycy twierdzą, że udało im się zidentyfikować białko odpowiadające za łysienie androgenowe (czyli najpowszechniejszy jego rodzaj) – to proteina nazwana CXXC5, która łącząc się z białkami z rodziny dsh (Dishevelled), zapobiega tworzeniu mieszków włosowych i odnowie włosów.

Stworzony przez koreańskich naukowców lek na łysienie to biomateriał nazwany PTD-DBM. Jego skuteczność potwierdzono na myszach – podaje serwis geekweek.pl. W ciągu 28 dni zwierzęta te były w stanie odbudować bujne czupryny, a najlepszy wynik osiągano łącząc PTD-DBM z nakłuwaniem “skalpu” mikroskopijnymi igiełkami i z terapią kwasem walproinowym.

Na zastosowanie tej terapii u ludzi trzeba będzie jeszcze poczekać – póki co trwają eksperymenty na zwierzętach poprzedzające pierwszą fazę testów klinicznych.

Więcej: www.geekweek.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...