łucznictwo

Łucznictwo dla początkujących. Od czego zacząć?

Opublikowano: 8 października 2021

Łuki bloczkowe w swojej budowie to najbardziej skomplikowany pod względem technicznym sprzęt, jednak jego popularność nieustannie rośnie, a coraz nowsze modele cieszą się nie spadającym zainteresowaniem wśród miłośników łucznictwa. Co jednak w przypadku, kiedy nie mamy opanowanych podstaw łucznictwa i dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym fascynującym sportem?

Najlepsze jest to, że wcale nie musisz zaczynać od strzelania z klasycznych, wykonanych ze sklejek drzew – wybór łuku bloczkowego na sam początek to rozpoczęcie naprawdę wyjątkowej przygody. Na co jednak zwrócić uwagę i idealnie dopasować model łuku bloczkowego do naszych umiejętności. Warto na początku zwrócić uwagę na te łuki, które posiadają słabszy i regulowany naciąg – odpowiednio dopasowany do wzrostu. Dostosowanie modeli bloczkowych do własnych wymiarów nie jest takie trudne, jak niektórym może się wydawać. Odpowiednie dopasowanie wymaga kilku wyliczeń – wystarczy podzielić wartość swojego wzrostu w milimetrach przez 2,5 – i mamy wynik, na którym bazujemy podczas wyboru długości swojego sprzętu.

Jak zacząć przygodę z łucznictwem?

Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z łucznictwem poleca się szczególnie modele o niedużym naciągu, ponieważ pozwoli nam to na oswojenie się z całą mechaniką broni, ale i również po to, aby wzmocnić siłę swoich ramion. Łuki bloczkowe to bardzo dobra propozycja dla osób, które nigdy jeszcze nie miały do czynienia z tym sprzętem, a pewnie niewiele z osób, które dopiero zaczynają, zdają sobie sprawę, że celowanie z tego modelu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku klasycznych łuków. Co więcej, korzystanie z bloczkowych broni zapewnia lepszy chwyt i komfort, a sprzęt dzięki swojej budowie będziemy mieli pewny i stabilny chwyt. Jeśli chcesz się zorientować w kwestii wyboru idealnego modelu, poznaj rodzaje łuków bloczkowych!

Modele na początkujących często posiadają dodatkowo wzmocnione cięciwy, co gwarantuje każdemu początkującemu łucznikowi bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany łuk posiada kołczan na strzały, co zdecydowanie jeszcze bardziej ułatwi naukę i zwiększy komfort każdego zaczynającego swoją przygodę z łucznictwem.

Na pierwszy ogień warto wybrać łuk, który nie będzie od nas wymagał użycia sporej siły a nieskomplikowana konstrukcja poszczególnych modeli stricte przeznaczonych dla świeżaków w tym sporcie, zapewnia niezawodność korzystania nawet niedoświadczonym łucznikom!

Jak wybrać pierwszy łuk bloczkowy?

Modeli łuków bloczkowych na rynku pojawia się coraz więcej. Ważne, aby na początek wybrać taki sprzęt, który nie będzie na tyle skomplikowany w użytkowaniu i mechanice, że zapewni nam odpowiednią precyzję strzelania trwałość oraz uniwersalność. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednim i kompletnym wyposażeniu, jakie powinien posiadać każdy początkujący czy zaawansowany fan strzelania z łuku. Odpowiednie akcesoria są niezbędne do rozpoczęcia bezpiecznej przygody z łucznictwem. Dobra moc i daleki zasięg to coś, na co z pewnością bardzo zwracamy uwagę, jednak trzeba być świadomym tego, że sprzęt łuczniczy dla początkujących ma zapewnić wygodę użytkownikowi i przyzwyczaić go do – początkowo – niskiej siły naciągu, aby móc później korzystać z modeli o bardziej zaawansowanej budowie, o lepszym zasięgu i większej mocy!

Niezależnie od tego, na jaki pierwszy łuk się zdecydujemy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest odpowiedni dla naszej wagi i wzrostu, a także zapewnić sobie kompleksowe wyposażenie i rozpocząć treningi pod okiem instruktora – dzięki temu nasza przygoda z łucznictwem będzie nie tylko bardziej satysfakcjonująca, ale i również bezpieczna.

Udostępnij ten post:  • Bartek pisze:

    Pamiętam swoje początki z łucznictwem – jeździliśmy z bratem na drugi koniec miasta na zajęcia sekcji. Emocje były wielkie, czułem się jak Robin Hood. Od tamtego czasu minęło ponad 30 lat, ale pasja została. Jestem teraz instruktorem łucznictwa (kurs zrobiony w Polskiej Akademii Kultury i Sportu), miasto zmieniłem na drugi koniec kraju ale frajda ze strzelania z młodymi bezcenna.

  • Blog Ozonee pisze:

    Łucznictwo zawsze wyglądało dla mnie mega interesująco. Ciekaw jestem, czy i dla mnie byłby to fajny sport, chyba można się przy tym fajnie wyciszyć, skoncentrować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...