Luksusowe wakacje

Luksusowe wakacje na trzech europejskich wyspach: na Islandii, na Grenlandii i na Malcie

Opublikowano: 30 stycznia 2021

Miłośnicy wyspiarskich wakacji z pewnością mają na swoich listach „do zobaczenia” te trzy miejsca – Islandię, Grenlandię i Maltę. Wszystkie z nich położone są w Europie i charakteryzują się dużą różnorodnością w niemal każdej dziedzinie – kultury, kulinariów, krajobrazów i atrakcji.

Każde z tych miejsc to świetny kierunek na luksusowe wakacje we dwoje, w towarzystwie przyjaciół albo z dziećmi! Formalności wyjazdowe nie są skomplikowane: wystarczy dowód osobisty i dobre ubezpieczenie podróżne. Dlaczego warto spędzić wakacje na Islandii, na Grenlandii lub na Malcie?

Luksusowe wakacje na Islandii

W ostatnich latach rośnie popularność Islandii jako miejsca na spędzenie wymarzonych wakacji. Islandia, niewielki nordycki kraj położony w północnej części Oceanu Atlantyckiego, liczący niewiele ponad 400 tysięcy ludności, zachwyca nieokiełznanymi krajobrazami i legendami o elfach i wróżkach. To dość drogi kierunek, lecz z pewnością wart swojej ceny.

Na Islandii (https://planetescape.pl/kraj/islandia/) odkryjecie aktywne wulkany, gejzery, gorące źródła, lodowce, pola lodowe i fiordy, a ten słabo zaludniony kraj, spoczywający na skraju koła podbiegunowego, znajduje się na szczycie jednego z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na świecie, na pewno spodoba się wszystkim poszukiwaczom przygód i miłośnikom natury. Islandczycy są znani z ekologicznego podejścia do życia – na co dzień wykorzystują energię geotermalną do ogrzewania swoich domów i mają restrykcyjne zasady dotyczące segregowania śmieci i wwożenia do kraju plastiku. Na Islandię leci się przede wszystkim po to, by zwiedzać surowe krajobrazy i być bliżej natury.

Najlepszym na to sposobem jest wypożyczenie auta i objechanie najważniejszych miejsc na własną rękę lub wynajmować przewodnika na konkretne wycieczki, np. na zdobywanie lodowca czy polowanie na zorzę polarną. Jedną z większych atrakcji Islandii jest także obserwowanie wielorybów – sezon trwa przez cały rok, ale ssaki największą aktywność wykazują w miesiącach letnich. Jeśli chodzi o najbardziej widowiskowe miejsca, to na pewno trzeba zobaczyć: Blue Lagoon w Grindaviku, która jest położona zaledwie 40 min od stolicy i jest najbardziej znanym uzdrowiskiem geotermalnym (woda w gorących źródłach sięga nawet 39 stopni Celsjusza), następnie udać się do gejzeru Strokkur Geysir położonego nad rzeką Hvita na tzw.

Złotym Kręgu, zwiedzić Rezerwat przyrody Landmannalaugar, gdzie głównymi cechami tego mistycznego krajobrazu są wielokolorowe góry ryolitowe, wulkan Hekla i rozległe pola lawy. To oczywiście nie wszystkie atrakcje Islandii – zdecydowanie warto rozważyć ten kraj na luksusowe wakacje, zwłaszcza, że islandzkie hotele oferują wypoczynek w najwyższym, światowym standardzie.

Luksusowe wakacje na Grenlandii

Wiele osób myśli, że Grenlandia to samodzielne państwo, tymczasem administracyjnie należy ona do Danii jako autonomiczny obszar. Grenlandia jest największą wyspą na świecie – położona pomiędzy dwoma oceanami, Arktycznym i Atlantyckim, jest prawdziwym wyzwaniem, nawet dla największych poszukiwaczy przygód.

Na Grenlandii mieszka mniej niż 60 tysięcy ludzi, głównie ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne. Dlatego też najlepszą porą na spędzenie wakacji na Grenlandii są miesiące od maja do sierpnia, gdy temperatura oscyluje w okolicy od 9 do 12 stopni Celsjusza i istnieje największa szansa na dotarcie w najbardziej turystyczne miejsca. Grenlandia (https://planetescape.pl/kraj/grenlandia/) nie jest łatwym kierunkiem – wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno w kwestii ekwipunku, jak i kondycji.

Trzeba także liczyć się z koniecznością wynajęcia przewodnika i uprzedniego zarezerwowania wszystkich noclegów, dlatego chcąc zwiedzić Grenlandię, najlepiej kupić cały pakiet wycieczkowy. Jakie są największe atrakcje tej wyspy? Oprócz obserwowania wielorybów, gorących źródeł i polowania na zorzę polarną, warto zwiedzić grenlandzkie Muzeum Narodowe, które znajduje się w stolicy Nuuk, by dowiedzieć się więcej o mieszkańcach tego specyficznego rejonu – Inuitach. Prawdziwym hitem będą odwiedziny pozostałości po wikingach.

Luksusowe wakacje na Malcie

Zwolennicy cieplejszych zakątków naszego kontynentu na swoje luksusowe wakacje powinni rozważyć Maltę. Archipelag Maltański to wspaniałe miejsce na wypoczynek i zwiedzanie, bardzo łatwo dostać się tu z Polski. Na Malcie (https://planetescape.pl/kraj/malta/) można znaleźć świetne luksusowe hotele, które zapewniają kameralną atmosferę i atrakcje w najwyższym standardzie. Jeśli chcecie uciec od turystycznych miejsc, jako bazę wypadową warto wybrać Gozo – to mniejsza wyspa od wyspy głównej (Malty), jednak skrywa niesamowite atrakcje przyrodnicze, m.in. malownicze klify, kamieniste plaże i surowe krajobrazy.

Malta z pewnością jest ciekawym kierunkiem na wakacje dla rodzin z dziećmi, ponieważ na wyspach można znaleźć ruiny megalitycznych świątyń – które są najstarsze na świecie! W związku z ich powstaniem narosło wiele opowieści i legend, które są równie ciekawe, jak te o powstaniu piramid egipskich (swoją drogą, młodszych od megalitycznych świątyń).

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Słowacja samochodem
Słowacja to kraj, który jest...
Mazury
Przez miłośników turystyki Mazury uznawane są za mie...
Kopalnia Soli w Wieliczce
Nie lubię ciasnych przestrzeni, nie lubię czuć się j...
o czym pamiętać wyjeżdżając na wakacje
Na tegoroczne wakacje wiele osób czekało z ogromnym wytęskni...
Talaria Resort & Spa
Izolacja wywołana pandemią sprawiła, że jesteśmy spragnie...