mężczyzna starzenie

Graficy z 18 krajów przerobili faceta 50+. Zobacz efekt

Opublikowano: 13 grudnia 2017

Serwis Senior Living przeprowadził eksperyment, w ramach którego graficy z całego świata przerobili w Photoshopie zdjęcie 55-letniego mężczyzny tak, by spełniał społeczne standardy jeśli chodzi o wygląd. Okazało się, że starzenie się nie jest rozumiane w każdym kraju tak samo.

“Aby zrozumieć, w jaki sposób postrzegamy osoby w wieku 55 lat i starsze na całym świecie, poprosiliśmy grafików z 18 krajów, aby wyretuszowali wizerunek mężczyzny zgodnie ze standardami ich kraju. W siedmiu z 18 krajów więcej niż jeden na czterech mieszkańców jest w wieku powyżej 65 lat” – czytamy na stronie serwisu.

Zadanie, jakie postawiono przed grafikami, było proste – każdy z nich miał tak zmienić wygląd modela tak, by jak najbardziej odpowiadał panującym w danym kraju oczekiwaniom odnośnie kanonów piękna i idealnego starzenia się.

Polski nie uwzględniono w tym zestawieniu, ale pojawiła się Ukraina. W porównaniu z wyjątkowo wymagającym ideałem z Argentyny czy USA, gdzie “w cenie” są m.in. tatuaże czy sześciopak na brzuchu, nasi wschodni sąsiedzi wypadli bardzo naturalnie.

Zmodyfikowany model męski był z reguły bardziej muskularny. Holenderski grafik powiedział: “Starzenie się z gracją, zgodnie z holenderskim postrzeganiem piękna, oznacza presję, by wyglądać zdrowo: zdrowe i pełne włosy, zdrowa skóra […] i proporcje ciała”.

Graficy z innych krajów europejskich, takich jak Włochy, Rumunia, Serbia i Hiszpania, częściej niż inni przedstawiali model męski z dodatkiem zarostu.

Eksperyment, że niektóre kraje, w szczególności Stany Zjednoczone, Argentyna, Republika Południowej Afryki i Peru, miały wyższe standardy dotyczące wyglądu mężczyzn w miarę starzenia się. Jednak niektórzy graficy zastosowali odwrotny efekt. Ukraina, Egipt i Filipiny zmodyfikowały modela, by wyglądał bardziej adekwatnie do swojego wieku – uczyniły go cięższym, dodały zmarszczek.

Według danych GUS ludność Polski liczy 38 mln 427 tys. osób. 19,9 proc. z nich (7 mln 648 tys.) to osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli kobiety 60+ i mężczyźni 65+. Panów w wieku emerytalnym jest 2 mln 418 tys.

Młodszych Polaków – w grupie wiekowej 60-64 – jest ok. 2 mln 739 tys. Im grupa starsza, tym jest mniej liczna. Grupa 70-74 lata liczy 1 mln 254 tys. osób, a 75-79: 1 mln 128 tys. Niecały milion (865 tys.) to osoby w wieku 80-84 lata. Polaków w wieku podeszłym, czyli po 85 r.ż., jest 723 tys.

Na koniec 2016 r. żyło w Polsce 223 tys. osób w wieku 90+ i 4,9 tys. stulatków, zaś prognoza ludnościowa GUS z 2014 r. przewiduje, że w 2035 r. liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

Źródło: www.seniorliving.org

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Golenie miejsc intymnych
Golenie miejsc intymnych to czynność należąca w społ...
wypadanie włosów
Każdego dnia człowiek gubi od 50 do 150 włosów. Jest to zupe...
Dieta a kondycja skóry
Coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wygląd...
nawilżenie skóry
Każdego dnia nasza skóra jest narażona na działanie...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...