Starogard Gdański to miasto, które stawia na aktywizację osób starszych, oferując im różnorodne formy spędzania czasu. Dba o ich kondycję fizyczną, ale również zapewnia ciekawe rozrywki kulturalne. Wiele z tych aktywności organizowanych jest przez lokalne instytucje, w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dzienny Dom Senior+. Również władze miasta dbają o to, żeby starsze osoby nie nudziły się w Starogardzie i miały zapewnioną opiekę.
W Starogardzie przeszło 25 proc. populacji stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym. Ta liczba wskazuje, że społeczności miast poniżej 50 tys. mieszkańców starzeją się. W związku z tym ich włodarze z coraz większą troską podchodzą do seniorów.
Seniorzy w Starogardzie Gdańskim nie narzekają na nudę. Dzięki działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku S-Centrum i Dziennego Domu Senior + mogą uczestniczyć w licznych zajęciach, które wspierają ich rozwój intelektualny, fizyczny oraz społeczny. Popularne są spotkania, spacery nordic walking, warsztaty i wykłady, które umożliwiają im zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. Rozwijają ich zainteresowania, ale przede wszystkim pozwalają prowadzić aktywne i ciekawe życie towarzyskie.
Duża w tym zasługa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Starogardzkim Centrum Kultury nieprzerwanie od 18 lat. Historia UTW w Starogardzie Gdańskim sięga 2005 roku. Twórca UTW − obecny prezydent miasta Janusz Stankowiak − stworzył przestrzeń, gdzie seniorzy mogą poszerzać swoją wiedzę, spotykać się, wymieniać doświadczeniami, wspierać wzajemnie i doskonale się przy tym bawić.
Uniwersytet oferuje bogaty program zajęć, który obejmuje nie tylko wykłady i kursy, lecz także różnorodne warsztaty, spotkania okolicznościowe, a także wydarzenia kulturalne i wycieczki. Program jest dostosowany do potrzeb i zainteresowań seniorów, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Do najciekawszych i najbardziej obleganych należą zajęcia edukacyjne. Seniorzy uczestniczą w wykładach, kursach oraz warsztatach, które dotyczą różnych dziedzin, takich jak historia, literatura, sztuka, zdrowie, technologia. Uczą się też języków obcych. Dzięki temu poszerzają swoje horyzonty intelektualne.
Uwielbiają też zajęcia ruchowe i rehabilitacyjne oraz artystyczne: plastyczne, fotograficzne, muzyczne i teatralne. Aktywność fizyczna jest ważnym elementem ich życia. Dlatego seniorzy w ramach UTW z ochotą korzystają z zajęć jogi, gimnastyki, nordic walking czy tai chi, które pomagają im utrzymać dobrą kondycję fizyczną i poprawiają samopoczucie.
Najbardziej cieszy ich jednak okazja do spotkań towarzyskich i integracyjnych, które organizuje Uniwersytet, oraz imprezy i wydarzenia kulturalne, chociażby coroczny koncert organizowany z okazji Dnia Seniora. Wszystkie te aktywności pozwalają seniorom nawiązywać nowe znajomości, utrzymywać aktywność społeczną i nie czuć się samotnie.
Trochę inaczej działa Dzienny Dom Senior + w Starogardzie Gdańskim. Chociaż ofertę ma zbliżoną do UTW, podopieczni są często starsi i mniej samodzielni. Placówka powstała w ramach ogólnopolskiego programu Senior +, który ma na celu wsparcie seniorów i osób starszych poprzez zapewnienie im aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz poprawę jakości życia. Program jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Opiekunem Dziennego Domu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Oferta DDS+ w Starogardzie Gdańskim skierowana jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku powyżej 60 lat. Opiera się na działaniach realizowanych przez pracowników Domu we współpracy z innymi specjalistami oraz przedstawicielami środowiska lokalnego.
W Starogardzie Gdańskim, DDS+ oferuje osobom starszym miejsce, gdzie mogą spędzać czas w towarzystwie rówieśników. Organizowane działania są różnorodne i obejmują m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty, zajęcia ruchowe, spotkania integracyjne oraz wsparcie psychiczne i emocjonalne, czyli pomoc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i trudnościami życiowymi.
Ich celem jest integracja wewnętrzna domowników, integracja międzypokoleniowa, utrzymanie, pogłębianie i odbudowa relacji ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym, przeciwdziałanie i oddalanie w czasie negatywnych skutków procesu starzenia się, edukacja, profilaktyka i podnoszenie świadomości społecznej, a także obalanie stereotypów społecznych dotyczących starości i niepełnosprawności.
Seniorzy mogą korzystać z różnych form pomocy, zarówno w zakresie zdrowia, jak i aktywności społecznej, co sprawia, że Dzienny Dom Senior + pełni istotną rolę w zapewnianiu seniorom lepszej jakości życia. Dostęp do placówek jest bezpłatny, ale senior ubiegający się o przyjęcie do Domu, musi spełnić określone kryteria związane z wiekiem, stanem zdrowia, miejscem zamieszkania.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej gwarantuje też nieodpłatne specjalistyczne świadczenia opiekuńcze w ramach opieki 75+ dla osób samotnych lub samotnie gospodarujących, a także tych, które pozostają w rodzinie, których dochód nie przekracza 250 proc. obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. kryterium dochodowego, określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.
MOPS jest też wykonawcą Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.
Taka opaska bezpieczeństwa może niejednokrotnie uratować starszej, samotnej osobie życie. Jest nowoczesną formą opieki sprawowanej na odległość. Skorzystać z niej mogą osoby w wieku 60 lat i więcej z terenu miasta, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, mieszkają samotnie lub z osobami, które nie są w stanie zapewnić im opieki. Usługa teleopieki jest bezpłatna.
Oprócz tego każdy mieszkaniec Starogardu, który skończył 60 lat, może bezpłatnie wyrobić własną kartę seniora. Wystarczy, że przystąpi do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Karta pozwala seniorom korzystać z wielu ulg i zniżek na usługi i świadczenia oferowane przez wiele instytucji.
zdjęcia: Starogard Gdański
Dodaj komentarz