przyczyny częstego oddawania moczu

Najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu

Opublikowano: 5 grudnia 2022

Zdrowa osoba dorosła zazwyczaj oddaje mocz ok. 6-7 razy dziennie. Taka liczba mikcji oznacza, że ilość przyjętych płynów jest zgodna z zapotrzebowaniem organizmu. Okresowo mikcji może być więcej, ponieważ wpływa na to dieta, przyjmowane leki i aktywność fizyczna. Co jeszcze może powodować częste oddawanie moczu?

Nadmierne spożywanie płynów (lub spożywanie nadmiernej ilości płynów jednorazowo)

Nadmierne spożywanie płynów może być zupełnie niegroźną, naturalną reakcją organizmu na zaistniałe warunki. Odczuwamy częściej pragnienie, gdy jest gorąco i sucho. Warto zadbać o odpowiednią higienę snu, czyli wietrzyć sypialnię przed pójściem spać, skręcić termostat na 18 stopni i starać się odpowiednio nawadniać w ciągu dnia tak, aby nie odczuwać pragnienia w nocy. Z kolei w ciągu dnia powinniśmy regularnie popijać drobnymi łykami wodę, nie doprowadzając do uczucia pragnienia (jego pojawienie się jest oznaką, że zaczął się już proces lekkiego odwodnienia). Prawidłowe nawodnienie organizmu jest nie tylko niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia, ale wręcz kluczowe w zachowaniu zdrowia poszczególnych narządów, np. nerek.

Z drugiej strony, jak donosi portal Dbajonberki – https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/najczestsze-problemy-z-ukladem-moczowym, zbyt małe spożycie płynów może prowadzić do kamicy nerkowej, o której dodatkowo niżej.

Zaburzenia w obrębie pęcherza

Układ moczowo-płciowy ze względu na pełnienie dwóch funkcji, jest podatny na różne infekcje i i zakażenia. Do zaburzeń pracy pęcherza może dochodzić w czasie ciąży pod wpływem zmian hormonalnych i ucisku powiększającej się macicy na ścianki pęcherza, u obu płci objawiać się tak mogą choroby weneryczne, nowotwory pęcherza i różne stany zapalne narządów wewnętrznych. Dlatego bezwzględnie należy diagnozować wszelkie dolegliwości związane z częstym oddawaniem moczu zwłaszcza, jeśli pojawiły się nagle i towarzyszy im ból.

Kamienie i złogi nerkowe

W artykule https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamica-nerkowa można przeczytać, że kamica nerkowa dotyka już nawet 10 procent populacji Europy, 13% populacji Stanów Zjednoczonych i aż 20% mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Choroba ta najczęściej powodowana jest nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Do czynników dietetycznych sprzyjających rozwojowi kamieni nerkowych zalicza się spożywanie dużej ilości mięsa i zbyt małej ilości wody. Osoby, które spożywają zbyt wiele cukrów prostych, unikają jedzenia warzyw i owoców, częściej mają diagnozowany tzw. piasek w nerkach.

Rozrost gruczołu krokowego

Po 45. roku życia niemal u każdego mężczyzny obserwuje się stopniowy, łagodny przerost stercza (prostaty, gruczołu krokowego – wszystkie te nazwy dotyczą tego samego narządu). U części mężczyzn może to powodować zaburzenia w oddawaniu moczu: uniemożliwiać oddawanie moczu jednostajnym, prostym strumieniem oraz zmuszać do częstych wizyt w toalecie. Charakterystycznym objawem problemów z prostatą jest wielokrotne oddawanie moczu w nocy.

Zakażenie układu moczowego

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w magazynie “Microbiology Spectrum”: Clinical Presentations and Epidemiology of Urinary Tract Infections, zakażenia bakteryjne układu moczowego są najczęściej występującym rodzajem zakażenia bakteryjnego. Co najmniej raz w życiu zapada na nie co druga kobieta i co trzeci mężczyzna. Zakażenia bakteryjne pęcherza mają tendencję do nawracania. Objawy są bardzo charakterystyczne: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie nieopróżnionego pęcherza, świąd przy ujściu cewki moczowej. W ostrych zakażeniach bakteryjnych pojawia się także gorączka i ogólne złe samopoczucie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Bez wątpienia do lekarza należy zgłosić się w każdym przypadku, jeśli doświadczane dolegliwości nas niepokoją i obserwujemy znaczną zmianę w stosunku do przeszłości. Wizyty u lekarza wymaga ból w trakcie mikcji, pojawienie się krwi w moczu i dyskomfort w dole brzucha, któremu towarzyszy podwyższona temperatura, a także bardzo intensywne pragnienie, które trudno ugasić.

Nadmierne oddawanie moczu niekoniecznie musi być symptomem poważnej choroby. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu i udać się do lekarza rodzinnego celem wykonania podstawowych badań: morfologii krwi i badania moczu. W razie występowania nieprawidłowości zdrowotnych, badania te pomogą je zdiagnozować.

Literatura

  1. https://www.auajournals.org/doi/10.1016/j.juro.2009.06.047
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27780014/

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...