najskuteczniejsza dieta

Dieta cud nie istnieje, ale wiemy, która jest najskuteczniejsza

Opublikowano: 6 maja 2017

Najtrwalsze efekty, nie narażające organizmu na powikłania, daje powolna, racjonalna redukcja masy ciała pod okiem specjalisty. Ubytek masy ciała powinien wynosić 0,5- 1 kg tygodniowo, tj. 2-4 kg miesięcznie. Najlepsze rezultaty według Instytutu Żywności i Żywienia daje dieta zwana ubogoenergetyczną (bogatoresztkowa, z ograniczeniem tłuszczu i cukrów prostych) stosowana przez długi czas.

W diecie ubogoenergetcznej ważny jest nie tylko dobór produktów i ich ilość, ale także sposób przygotowywania posiłków. Potrawy należy przygotowywać metodą gotowania w małej ilości wody lub na parze, w szybkowarach, naczyniach przystosowanych do gotowania bez wody, kuchenkach mikrofalowych. Mogą też być duszone bez dodatku tłuszczu lub pieczone w folii, pergaminie, na ruszcie, rożnie.

Warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w postaci surowej lub gotowanej, zastępując mąkę i śmietanę odtłuszczonym mlekiem bądź kefirem. Czerwone mięso zaleca się zastępować drobiem (bez skóry) jak również rybami, które winno się spożywać 2-3 razy tygodniowo. Tłuszcz w ograniczonych ilościach w postaci oleju, niskokalorycznych margaryn, oliwy z oliwek najlepiej dodawać do potraw w postaci surowej. Ostre przyprawy warto zastąpić tymi, które przyspieszają przemianę materii tj. kminkiem, kolendrą, majerankiem, selerem.

W diecie ubogoenergetycznej pieczywo jasne z reguły powinno się zastępować pieczywem razowym (bez dodatku karmelu, miodu) . Produkty zbożowe z grubego przemiału (np. kasza gryczana, otręby zbożowe, ciemne pieczywo) cechują sie niższym indeksem glikemicznym, zawierają większą ilość błonnika pokarmowego niż pieczywo jasne i oczyszczone, zawierając ponadto dużą ilość witamin (zwłaszcza z grupy B) i soli mineralnych.

Błonnik pokarmowy odgrywa znaczną rolę w odchudzaniu – nie dostarczając kalorii, reguluje pracę przewodu pokarmowego, pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości .

Należy bezwzględnie wykluczyć z diety produkty zawierające cukry proste a więc cukier, miód, dżemy, słodycze, desery.

Każda dieta redukująca masę ciała powinna być ustalona według indywidualnego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze pacjenta. Zaleca się, by była skonsultowana ze specjalistą.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
dieta Strażników Wagi
Najlepsze diety corocznie opisuje raport U.S. News &...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...